Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
19.06 - "Msza św. wspólnoty szkolnej, Rocznica I Komunii św."

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 

 

 
        W dniach 23 - 25 maja br. klasy I i II liceum wraz z wychowawcami - p. Alą i p. Romanem oraz o. Tomaszem zwiedzały Białystok i okolice. Wycieczkę zorganizowano w ramach programu POZNAJ POLSKĘ. 
  Pierwszy dzień wycieczki obfitował w zwiedzanie miejsc sakralnych: bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP, bazyliki pw. Chrystusa Króla i św. Rocha, która jest pomnikiem wdzięczności Opatrzności Bożej za odzyskanie niepodległości w 1918 roku i ocalenie przed najazdem bolszewików oraz katedralnej cerkwi św. Mikołaja Stwórcy. Podczas zwiedzania o. Tomasz tłumaczył różnice w wystroju wnętrz świątyni oraz znaczenie danych stylów architektonicznych. 
   
 
     
W drugim dniu licealiści mieli możliwość obejrzenia i zwiedzenia prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu - jednego z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Piśmiennictwa w Supraślu to muzea z przepięknymi i wartościowymi eksponatami, wartymi zobaczenia i zwiedzenia. Supraśl poszczycić się może także kanałem wodnym "Kopanica" - pobazyliańskim systemem wodnym z przełomu XVI i XVII wieku, wpisanym do rejestru zabytków, unikalnym obiektem staropolskiej myśli hydrotechnicznej w Europie.
    Ostatni dzień wyprawy to refleksyjna wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru –  muzeum narracyjnym przedstawiającym historię polskiej obecności na Syberii od XVIII wieku, carskich zsyłek w głąb Rosji oraz represji i zbrodni sowieckich, deportacji na Syberię i do Kazachstanu. Ostatnim punktem wycieczki był pałac Branickich - obecnie siedziba Uniwersytetu Medycznego oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. 
Białystok to miasto wielu twarzy i dużej serdeczności ludzi tam mieszkających, jak chociażby ks. Andrzeja - proboszcza parafii i sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajdują się relikwie I stopnia bł. ks. M. Sopoćko. 
Ks. Andrzej z podlaską gościnnością przyjął pod swój dach całą grupę naszych wycieczkowiczów i oddał we władanie Dom Pielgrzyma.
Białystok - miasto warte poznania i zwiedzania.
 
 
 
 

Copyright © 2022 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.