Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
19.06 - "Msza św. wspólnoty szkolnej, Rocznica I Komunii św."

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 

 

 
    Liceum Pijarów w Elblągu to część międzynarodowej sieci szkół, działającej już od XVII wieku. Szkoły pijarskie poza naszym miastem znajdziesz w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Łowiczu, Bolesławcu, Katowicach i Rzeszowie. Poza Polską, pijarzy prowadzą  190 szkół, w których uczy się ponad 130 tys. uczniów m.in. w USA, Japonii, Meksyku, Hiszpanii, Słowacji, Węgrzech, Włoszech, Kolumbii, Kamerunie, Argentynie, Chile czy na Filipinach. 
 
   Liceum Pijarów to propozycja dla tych uczniów, którzy chcą się dobrze przygotować do matury i jednocześnie rozwijać swoje talenty i pasje.
 Swoje zainteresowania uczniowie mogą rozwijać dzięki nauce w klasach o profilach: matematyczno–politechnicznym (matematyka, j. angielski, fizyka, geografia) oraz humanistycznym (j. polski, historia, j. angielski, biologia). 
  Nauka w małych grupach profilowanych pozwala przetestować, czy dana dziedzina jest tą w której uczeń chciałby się dalej rozwijać. 
   Absolwenci naszej szkoły, łatwiej radzą sobie na studiach związanych z daną specjalnością.
 W naszym liceum stosujemy innowacyjny system oceniania. Zamiast tradycyjnych ocen uczniowie zdobywają również informacje jak dobrze i skutecznie pracować. Podstawą oceny kształtującej jest informacja zwrotna uwzględniająca to, co uczeń zrobił dobrze, a co jeszcze musi poprawić. Zawiera ona również wskazówki - w jaki sposób uczeń ma poprawić pracę i jak ma się dalej rozwijać.

Czytaj więcej...

 

 

 
   
      Koniec roku szkolnego zaowocował super wynikami w konkursach matematycznych. Kacper Bednarczuk z kl. VI SP i Jan Wierzbicki z kl. V SP znaleźli się w gronie dziesięciu najlepszych w Warmińsko-Mazurskich Zawodach Matematycznych, które odbyły się w Olsztynie. 
  W Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny laureatem został Jan Wierzbicki, wynik bardzo dobry otrzymali Marcin Łucki i Michał Bieg, wyróżniono także Marię Batko, Maję Szwed, Matyldę Bułę i Stanisława Wierzbickiego.
 
Wszystkim gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
BRAWO!!!
 
 
 

 

 

 
        W dniach 23 - 25 maja br. klasy I i II liceum wraz z wychowawcami - p. Alą i p. Romanem oraz o. Tomaszem zwiedzały Białystok i okolice. Wycieczkę zorganizowano w ramach programu POZNAJ POLSKĘ. 
  Pierwszy dzień wycieczki obfitował w zwiedzanie miejsc sakralnych: bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP, bazyliki pw. Chrystusa Króla i św. Rocha, która jest pomnikiem wdzięczności Opatrzności Bożej za odzyskanie niepodległości w 1918 roku i ocalenie przed najazdem bolszewików oraz katedralnej cerkwi św. Mikołaja Stwórcy. Podczas zwiedzania o. Tomasz tłumaczył różnice w wystroju wnętrz świątyni oraz znaczenie danych stylów architektonicznych. 

Czytaj więcej...

 

 

  
 
 
 Gratulacje dla Marii Zwierzyńskiej - uczennicy kl. 3 LO !!!
Maria została finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
w edycji 2021/2022. 
 
 
 
     

 

 

  
      W tym roku szkolnym cieszymy się Laureatami i Finalistami w poszczególnych dziedzinach:
Szkoła Podstawowa
Fizyka: Oliwia Szopka - laureatka, Jakub Sieczkowski - finalista
Informatyka: Stanisław Batko - laureat
Język polskiMaria Nieczuja-Ostrowska - finalistka
Historia: Wojciech Grajczak - finalista, Mateusz Wróblewski - finalista
Liceum Ogólnokształcące
Chemia: uczennica klasy 3hm Anna Batko została laureatką XXVI edycji konkursu chemicznego Politechniki Gdańskiej "Wygraj Indeks"
WOS: uczeń kl. II LO Alan Rynkiewicz został finalistą Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, uzyskując najlepszy wynik w województwie warmińsko- mazurskim.
 
Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom.
     

 

 

 
 
      26 marca w szkole Podstawowej nr 16 w Elblągu odbył się konkurs Liga Młodych Matematyków. Uczestniczyli w nim uczniowie z 11 elbląskich szkół oraz szkół z Pasłęka, Morąga, Gronowa Górnego i Gronowa Elbląskiego.
Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Michał Bieg - I miejsce wśród szóstoklasistów
Stanisław Batko - III miejsce wśród uczniów klas siódmych
Marcin Łucki - IV miejsce wśród uczniów klas piątych
Julia Wróblewska - XI miejsce wśród uczniów klas czwartych.
 
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy osiągniętych wyników.
 
     

 

 

 
   
     Dziewięcioro naszych uczniów w składzie: z kl. I SP - Piotr Danilczuk, Filip Piróg, z kl. II SP - Emilia Głuch, Bruno i Miłosz Skonieczni, z kl. III SP -  Maria Bielecka, Alex Bil, Matylda Buła i Józef Góralski wywalczyli drużynowo III m-sce w II ELBLĄSKIM TURNIEJU FINAŁOWYM ogólnopolskiego projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole".
     Matylda Buła zajęła również indywidualne II m-sce w swojej kategorii wiekowej.
 
Wielkie gratulacje dla dzieciaków i p. Krzysztofa Grzanki za ich przygotowanie.
 
     

 

 

 
REKRUTACJA DO PIJARSKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
 
16 maja - 25 lipca 2022 r.
 
 
Profil matematyczno - politechniczny 
(j. angielski, matematyka z elementami logiki i geometrii analitycznej , fizyka/geografia*)
 
Profil humanistyczny
(j. angielski, j. polski, historia)
 
* rozszerzenie z geografii zostanie utworzone pod warunkiem utworzenia grupy chętnych.
 
 
     

 

 

  
 
 
      30 marca w kurii Elbląskiej odbyło się wręczenie nagród laureatom
Diecezjalnego Konkursu Religijnego "Eucharystia źródłem radości".
Nasza uczennica Małgorzata Góralska otrzymała wyróżnienie w kategorii plastycznej.
Gratulujemy Małgosi i życzymy dalszych sukcesów.
 
 
 
 
 
 
     

 

 

  
 
 
        W dniu 22 marca odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga. Mandat radnego otrzymali także uczniowie naszej szkoły: Marcin Lelujko z kl. I LO i Alan Rynkiewicz z kl. II LO.
Gratulujemy Marcinowi i Alanowi, życząc, by mądrze i dobrze pracowali dla dobra i pomyślności swoich rówieśników, działali zgodnie z prawem oraz interesami młodzieży - godnie i rzetelnie
reprezentowali swoich wyborców, troszczyli się o ich sprawy oraz nie szczędzili sił dla wykonywania zadań Młodzieżowej Rady.
 
 
 
     

 

 

 
      "Oczy całego świata zwrócone są dziś w stronę Ukrainy. Każdego dnia docierają do nas setki, a nawet tysiące komunikatów – większość z nich za pośrednictwem internetu. Niestety – nie wszystkie są prawdziwe. Jak rozpoznać tzw. fake newsy i nie dać się nabrać na fałszywe informacje? Czy problem dezinformacji dotyczy tylko dorosłych? Nic bardziej mylnego!
   Powszechna dziś wśród młodych ludzi biegłość poruszania się w cyfrowym świecie nie zawsze oznacza, że są oni świadomymi odbiorcami treści znalezionych w sieci i potrafią rozróżniać wiarygodne informacje od tych szkodliwych. Świadczą o tym choćby następujące dane (raport „Problem fake news w Polsce”):

Czytaj więcej...

 

 

 
Szanowni Państwo, drodzy uczniowie,
 
przystępujemy do trzeciego etapu naszych planów - zbiórka rzeczy.
Lista powstała przy współpracy naszych współbraci z Ukrainy oraz Rzeszowa i Krakowa. Te polskie pijarskie wspólnoty będą koordynowały przekazywanie darów. Jeśli Bóg pozwoli, wszystko dotrze tam, gdzie najbardziej będzie potrzebne.
Poniżej znajduje się spis rzeczy przygotowany przez Grupę Charytatywną.
Od dnia 02.03.2022 r. rozpoczynamy w naszej szkole zbiórkę darów dla osób potrzebujących z Ukrainy. Aby mieć pewność, że uda nam się zebrać wszystkie potrzebne im rzeczy, został dokonany przydział klas do poszczególnych kategorii w ramach zbiórki.

Czytaj więcej...

 

 

 
   Szanowni Państwo, drodzy uczniowie,
 

za nami pierwszy etap naszego wsparcia - modlitwa. Nie przestawajmy. Już jutro w Środę Popielcową rozpoczynamy w całym Kościele dzień modlitwy i postu w intencji Ukrainy. W naszej szkolnej kaplicy Adoracja Najświętszego Sakramentu od 9.00 do 15.30. Współbracia z Ukrainy i siostry z nimi współpracujące proszą o kontynuację modlitwy i przekazują świadectwo, jak bardzo - wręcz fizycznie - odczuwają naszą obecność i wsparcie. Bardzo Wam dziękuję.

Czytaj więcej...

 

 

 
        W ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) dostarczany jest do szkół w całej Polsce szybki, bezpłatny i bezpieczny internet. Dodatkowo zespół OSE przygotował narzędzie, które pomaga dbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników internetu również poza szkołą. 
Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE – mOchrona to rozwiązanie wspierające ustalanie reguł dotyczących korzystania z sieci i aplikacji oraz pozwalające rodzicom (opcjonalnie) na dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Można ją pobrać bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.
Kształtowanie bezpiecznych nawyków cyfrowych powinno opierać się przede wszystkim na rozmowie i odpowiedniej wiedzy. Rozwiązania technologiczne, takie jak narzędzia ochrony rodzicielskiej, mogą być znaczącym wsparciem w tym procesie. 
Więcej informacji o tym nowym narzędziu można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona.
Zachęcamy również do zapoznania się z aktualnością „5 pytań o... aplikację mOchrona".

 

 

     W dniach 17 - 21 stycznia uczniowie naszego LO biorą udział w kolejnym etapie międzynarodowej wymianie szkół pijarskich w ramach projektu Erasmus +. Tym razem gospodarzem jest pijarska szkoła w Kecskemet - Piarista Iskola Kecskemet. Za nami udział w warsztatach, laboratoriach i wspólnej integracji. Zwiedziliśmy również Budapeszt. W projekcie na Węgrzech również biorą udział uczniowie ze szkoły pijarskiej w Olot - Escola Pia d'Olot (Hiszpania). Następne przystanki to Elbląg i Olot. 
 

Czytaj więcej...

 

 

 
 
 
 
 
 
 
        6 grudnia obchodziliśmy, jak co roku, Święto Patrona naszej szkoły - św. Mikołaja.
Nasze wspólne świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią w katedrze elbląskiej.
Po mszy św. każda klasa celebrowała ten dzień w swoim gronie.

 

 

 
      W dniach 24-26 listopada klasa 4 odbyła ciekawą wycieczkę w ramach projektu „Poznaj Polskę”. W pierwszym dniu uczniowie zwiedzała Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Po zakwaterowaniu w Domu Wczasowym i pysznym 
obiedzie czwartoklasiści wzięli udział w seansie filmowym w kinie 6D, a wieczorem w warsztatach wyrobu mydeł ekologicznych. 
Następny dzień wycieczki to nauka i zabawa w Centrum Nauki Eksperyment, zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej – ORP Błyskawica w Gdyni oraz warsztaty malowania na szkle. W ostatnim dniu klasa 4 zwiedzała Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Statek Muzeum w Gdańsku. 
To był niezwykły i radosny czas, godny powtórzenia.

Czytaj więcej...

 

 

 
      Z inicjatywy Samorządu Szkolnego nasza społeczność szkolna włączyła się w dzieło Szlachetnej Paczki. W tym roku pomagaliśmy Pani Helenie, która nie ma żadnej rodziny i jest całkiem samotna.
Wszyscy dokonaliśmy rzeczy niesamowitej.
 
Dzięki wsparciu całej społeczności szkolnej udało się przygotować paczki z wszystkimi potrzebnymi  rzeczami z listy zapotrzebowań naszej podopiecznej.
Samorząd Uczniowski wraz z każdą klasą i wychowawcami przygotował podział zadań i potrzebnych zakupów. Nie brakło także indywidualnych darczyńców. Pozyskane środki pieniężne pozwoliły na zakup lodówki, o której marzyła pani Helena.
 
Wszystkim Uczniom, ich Rodzicom, Wychowawcom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły, Wszystkim Darczyńcom, Wszystkim, którzy wsparli realizację tego dzieła  - DZIĘKUJEMY!!!

Czytaj więcej...

 

 

         
          W dniu 27.11.2021 r. na terenie CH Kaufland w Elblągu przy ul. Teatralnej, 
uczniowie naszej szkoły włączyli się w organizację corocznej, ogólnopolskiej akcji charytatywnej Banku Żywności – „Świątecznej Zbiórki Żywności”.
   Nasi kochani Wolontariusze to: z kl. 8 SP - Oliwia Chmielewska, Joanna Domańska, Wiktoria Bednarczuk, Agata Dybich, Aniela Pawłowska, Martyna Barańska, Maria Świdnicka, z kl. I LO - Małgorzata Wierzbicka, Ada Tomczak, Maria Barcikowska, Magdalena Rękas, Barbara Boguś, Julia Moderacka, Karol Jakubowski, z kl. II LO - Nina Batko, Alicja Nikadon, z kl. III LO - Henryk Barcikowski, Krystyna Górecka, Stanisław Grędziński, Sandra Górna.

Czytaj więcej...

 

 

 
 
 
10.listopada tego roku o godz. 11:11 wspólnota szkoły przystąpiła do wydarzenia
pt. "Szkoła do Hymnu" i tym samym uczciła
103 rocznicę odzyskania niepodległości Polski. 
Pamiętajmy, że wolność nie jest darem danym raz na zawsze,
ale powinniśmy o nią dbać i zabiegać.

 

 

 
     Kolejna grupa uczniów naszej szkoły zakończyła udział w dwudniowym wyjeździe w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę". Celem była m.in. osada w Biskupinie. Uczestnicy dotarli również do Torunia, gdzie w planetarium poznawali niebo, a w średniowiecznym grodzie uczyli się m.in. wyrobu lokalnego przysmaku - pierników. 
      Program "Poznaj Polskę" ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

 

 

 
   Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza od 2016 roku organizuje 3-etapowy konkurs literacki dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra, który jest przeznaczony dla młodzieży w wieku 13-18 lat.

Poezja Słowackiego „…aby język giętki…” stała się inspiracją dla powołania konkursu literackiego rozwijającego kluczowe kompetencje uczniów (kompetencje językowe) oraz zapewniającego rozwój intelektualny, zdolności i talenty uczniów. Daje też możliwość publicznej prezentacji utworów literackich młodych adeptów sztuki pisarskiej w drukowanym wydawnictwie, w wersji elektronicznej na stronie konkursu i w wersji scenicznej – spektaklu teatralnego.

Każdego roku inspiracją dla uczestników konkursu jest pisarstwo polskich wybitnych twórców: Henryk Sienkiewicz w 2016 r., Joseph Conrad Korzeniowski w 2017 r., Zbigniew Herbert – 2018, Stanisław Wyspiański – 2019, Karol Wojtyła – 2020.

Czytaj więcej...

 

 

     Pierwsza grupa uczniów naszej szkoły zakończyła udział w trzydniowym wyjeździe w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę". Celem była Ziemia Świętokrzyska, gdzie m.in. uczniowie zobaczyli  i poznali Kazimierz Dolny, Sandomierz, a w nim zbiory Muzeum Diecezjalnego i Muzeum Okręgowego. Uczestnicy dotarli pod ruiny Zamku Krzyżtopór i do Oblęgorka, gdzie można zobaczyć pałacyk Henryka Sienkiewicza. Grupa odwiedziła również Zamek Chęciny oraz pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu.
    Program "Poznaj Polskę" ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Czytaj więcej...

 

 

 
 
   
     Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w dzieło pomocy
wenezuelskim nauczycielom. Ich obecna sytuacja jest bardzo trudna,
można powiedzieć, że wręcz tragiczna. 
Chcemy pomóc nauczycielom wenezuelskich szkół pijarskich.
Bez nauczycieli nie ma edukacji.
Bądźmy solidarni i okażmy serce potrzebującym.
 

 

 

 
     
   Pierwszaki na 100%. Za nami uroczystość pasowania w szkole podstawowej. Było sporo zadań: plastycznych, ruchowych, zręcznościowych ... a to wszystko po to, żeby z przytupem włączyć nowych uczniów w grono naszej pijarskiej wspólnoty szkolnej. Przed nami lata wspólnych przygód. Będzie super.

 

 

 
 
 
 
          Blisko Ciebie - to hasło, które będzie przyświecało
w rozpoczynającym się roku szkolnym pijarskiej pracy duszpasterskiej.
Więcej informacji o idei tego hasła oraz o znaczeniu logo znajdziemy pod poniższym adresem:
 

 

 

 
      SUMMEM to innowacja pedagogiczna, która została zatwierdzona w 2015 roku w Prowincji katalońskiej jako metoda pracy w hiszpańskich szkołach prowadzonych przez Zakon Pijarów.
Podstawy metodologiczne oparte są m.in. na zintegrowanym nauczaniu przedmiotów, głównie przyrodniczych, w oparciu o pracę zespołową, przy jednoczesnym dużym nacisku na współpracę, odpowiedzialność i umiejętność pracy w grupie.  
W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła planuje wprowadzenie tej innowacji na poszczególnych etapach edukacyjnych. Będzie to unikatowe działanie w skali całej Polski. Mamy nadzieję, że nasza szkoła będzie inspiracją dla innych, którym na sercu leży najlepsze wychowanie młodego człowieka. 
 

 

 

 
 
      Alan Rynkiewicz - uczeń pierwszej klasy naszego liceum - został w tym roku wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta, która  jest organem doradczym Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej. MRM jest nie tylko organem wydającym uchwały i opinie, ale przede wszystkim wspólnotą zdolnej i ambitnej młodzieży, chcącej coś zmienić, by wpłynąć w jakimś stopniu na naszą małą ojczyznę - Elbląg.
Alan został do niej wybrany z ramienia poprzedniej szkoły. W dotychczasowej działalności uczestniczył lub współpracował przy tworzeniu różnych akcji, np. takich jak kiermasz charytatywny. Dzięki MRM rozwinął także swoje zaangażowanie w wolontariat, za co w maju otrzymał tytuł laureata w konkursie "Ośmiu Wspaniałych".   
 
Alanie - życzymy Ci satysfakcji i wspaniałych efektów w podjętym przez Ciebie wyzwaniu.

Copyright © 2022 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.