Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
6 grudnia - Dzień Patrona Szkoły

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 

 

  
 
       W ramach projektu „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” realizowanego przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów, dzięki środkom pochodzącym z Programu Wsparcia Edukacji, rodzice i dzieci naszej szkoły mogli wziąć udział w wyjeździe do Lidzbarka Warmińskiego i Ornety.  
W czasie warsztatów uczestnicy zajęć mieli możliwość bliżej poznać swój region oraz pogłębić wiedzę na temat historii i tradycji Lidzbarka Warmińskiego oraz Ornety.
 

 

 

  
 Już Adwent.
zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców i nauczycieli oraz pracowników szkoły
na RORATY o godz. 7.10. (poniedziałek – piątek) 
   Rozpoczynamy 28 listopada (poniedziałek).
Przygotowaliśmy dla Was świetną pomoc w przeżyciu czasu Rorat. To makieta bazyliki Świętego Piotra, którą można udekorować adwentowo świątecznymi akcentami, tak by ustawiona w centralnym miejscu wigilijnego stołu przypominała nam, że miłość i miłosierdzie świadczone innym ze względu na Jezusa Chrystusa to istota i fundament Kościoła. 
  Powstała również piosenka pt. „Wierzę w Kościół Boży” oraz filmik przenoszący nas do Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. 
  Każdego dnia rorat można otrzymać jeden element do wieńca, który zawiera fragment słowa Bożego zaczerpniętego z czytań mszalnych danego dnia oraz adwentowe zadanie dnia pomagające każdemu dziecku poznać i pokochać Kościół (na niektórych elementach zamieszczone są kody QR przenoszące nas do wskazanych miejsc w bazylice Świętego Piotra w Rzymie). 
 

 

 

  
   28 października 2022 r. nasza szkoła wzięła udział  w  III MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Wydarzenie to realizowane było w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
     Czytanie w naszej szkole odbywało się w klasach pod opieką nauczycieli, na korytarzach szkolnych, w bibliotece. Czytaliśmy książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki. Do wydarzenia dołączył także oddział przedszkolny. Uczniowie czytali sami po cichu, a niektórzy słuchali głośnego czytania nauczycieli. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Tego dnia podczas przerw w naszej szkole czytały 152 osoby!
 

 

 

 
   
 
 
       Poznaj Polskę na sportowo to konkurs wiedzy o piłce nożnej zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polski Związek Piłki Nożnej. W konkursie wziął udział nasz uczeń klasy 8 SP Miłosz Urbaniak i uzyskał wysokie 9. miejsce w naszym województwie warmińsko - mazurskim
Miłosz pokonał kilkaset startujących w konkursie.
 
Gratulacje!
Miłoszu, życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 
 
        27 października 2022 roku aula naszej elbląskiej szkoły, podobnie jak w wielu innych szkołach pijarskich i placówkach w Polsce i za granicą, zamieniła się w Niebo. 
    Tego dnia przed południem można było spotkać u nas wielu świętych. A to wszystko za sprawą tegorocznego Balu Wszystkich Świętych zorganizowanego dla dzieci przez wychowawczynie młodszych klas. W czasie balu był czas na tańce i zabawy, na teleturniej o świętych oraz coś dla ciała czyli słodki poczęstunek w klasach.
       Bal wspomogli i poprowadzili licealiści z klas I, II i III naszego LO.

 

 

 
 
         Październik, to wyjątkowy czas modlitwy różańcowej. Dzieci z naszej szkoły spotykały się na modlitwie różańcowej w szkolnej kaplicy o godz. 15.00. Niektóre dzieci wzięły również udział w konkursie różańcowym. Konkurs stał się okazją do wykazania się pomysłowością w wykonaniu różańców.
Kreatywność naszych uczniów nie znała granic. Wśród wykonanych różańców można było zauważyć różnorodne formy pracy. Pojawiły się między innymi koraliki, kasztany, orzechy, plastelina, modelina, owoce, chipsy, a nawet bardzo aromatyczna  kawa  i inne… 
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody i wyróżnienia. Jury miało wiele trudności we wskazaniu, który różaniec jest najpiękniejszy i najciekawszy, wszystkie prace zostały ocenione w następujących kategoriach: „Niezwykłe”, „Pomysłowe”, „Niepowtarzalne”, „Wspaniałe”, „Ciekawe” oraz „Oryginalne i pracowite”. 
 
Wszystkim dzieciom gratulujemy !!!

Czytaj więcej...

 

 

 
 
          Lena Wierzchowska, uczennica klasy 3 SP, w dniach 18 - 22 października, wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym. Wyśpiewała 3 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki o "Patriotyczną Nutę".
Ideą festiwalu jest rozwijanie wrażliwości na piękno poezji polskiej, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz popularyzacja polskiej piosenki patriotycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Finał Festiwalu odbył się w klubie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.
 
Leno, gratulujemy!
 
 
 
zdjęcie - T. Sułkowski 

 

 

 
         W najbliższy piątek 28 października dołączamy się do akcji czytelniczej bicia rekordu w czytaniu na przerwie - na wszystkich  przerwach międzylekcyjnych.
Grupy szkolne przebywające w tym czasie poza placówką np. na wycieczkach szkolnych również mogą wziąć udział w biciu rekordu w czytaniu.
 
Zabierz swą ulubioną książkę i czytaj na każdej przerwie.
 
Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
 

 

 

 
     
 
 
 
Jak co roku jeden z naszych uczniów staje się
stypendystą Prezesa Rady Ministrów.
W tym roku został nim Marcin Lelujko,
uczeń klasy II naszego pijarskiego liceum.
 
 
Marcinie, gratulujemy i życzymy Ci wielu sukcesów i radości z własnego rozwoju 

 

 

 
     
      Nasza szkoła włączyła się w inicjatywę Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego. 30 września reprezentacja naszych uczniów wzięła udział w 11. Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca, pijara - założyciela Stowarzyszenia "Parafiada" im. św. Józefa Kalasancjusza. 
     Na miejscu odbyło się wiele sportowych wydarzeń: rozgrywki w "dwa ognie", piłkę nożną, piłkę koszykową, skoki przez skakankę, rzuty piłeczkami do celu czy wszystkim znane i lubiane tańce pijarskie. Cały dzień uczestnikom imprezy przyświecała idea głoszona przez o. Józefa Jońca SP: "Ruch rzeźbi serce, umysł i ciało".  

 

 

 

 
     
     23 września 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej. 
Starsi koledzy z klasy drugiej i trzeciej przygotowali całą uroczystość wraz z wychowawczyniami - paniami Beatą, Marią, Moniką i Eweliną.
Wspólna zabawa i mini zawody integracyjne przebiegły wzorowo.
 
 Witamy nowych uczniów w naszej szkole. 

Czytaj więcej...

 

 

 
     
 
W dniu 28 września 2022 r. zmarł ks. bp Jan Styrna, biskup elbląski senior.
 
 
Biskup Jan Styrna i Pijarzy
 
        Staraniem bpa Jana Styrny, Zakon Pijarów został sprowadzony do Elbląga i 1 września 2004 r. rozpoczął swoją służbę na rzecz Diecezji Elbląskiej, która trwa do dziś. Od 18 lat Pijarzy prowadzą w Elblągu Zespół Szkół Zakonu Pijarów (Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Liceum Ogólnokształcące). Zgodnie z życzeniem bpa Jana Styrny, patronem szkoły został św. Mikołaj - patron elbląskiej katedry, miasta Elbląg i żeglarzy.
 
      6 grudnia 2014 r. bp Jan Styrna został uhonorowany przez Generała Zakonu Pijarów - o. Pedro Aguado SP -  Dyplomem Konfraterni. Najwyższym sposobem uznania wobec świeckich współpracowników, jak również duchownych nienależących do Zakonu jest przyznawany przez Ojca Generała Dyplom Konfraterni (Współbraterstwa). Przyznanie Dyplomu oznacza duchowe przyłączenie osoby do grona pijarów. Jak mówi punkt 225 Reguł Zakonu Szkół Pobożnych "Osoby, które otrzymały taki dyplom, uczestniczą w dobrodziejstwach duchowych naszego Zakonu".

Czytaj więcej...

Copyright © 2022 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.