Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
22.01-2.02 Ferie zimowe

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 

Od początku istnienia Zakonu Pijarów św. Józef Kalasancjusz przyjmował do współpracy świeckich. Charyzmat miłości Chrystusa do najmłodszych realizowany jest w Zakonie od 400 lat.

Współcześnie zostały powołane Bractwa Szkół Pobożnych, które tworzą wspólnoty przy różnych dziełach pijarskich na całym świecie. Ich członkowie włączają się w nauczanie i wychowanie dzieci, młodzieży zgodnie z zasadami ustalonymi przez założyciela.

Od 2013r. Bractwa istnieją również w Polsce. Pierwsze z nich powstało właśnie w Elblągu, kolejne w Krakowie. Członkiem Bractwa zostaje się po 2 latach formacji w Pijarskiej Wspólnocie Wiary, akceptacji Ojca Prowincjała i złożeniu ślubowania.

W naszej szkole do Bractwa należą zarówno rodzice jak i nauczyciele, pracownicy szkoły. Podejmujemy działania na 3 płaszczyznach: duchowej, wspólnotowej oraz działań w duchu kalasantyńskim. Systematycznie spotykamy się na modlitwie i Eucharystii, włączamy się w intencje modlitewne prowincji. Dbamy o wspólnotę, podejmując działania związane z rozwojem duchowym, poznajemy swoje potrzeby. Podczas dni skupienia i agapy po Eucharystii dzielimy się swoimi radościami, mnożąc je , trudnościami – pomniejszając; planujemy zadania.

Nasze działania w duchu kalasantyńskim kierujemy w stronę dzieci z Katolickiego Ośrodka Wsparcia Dzieci i Młodzieży w Braniewie. Ta współpraca trwa od wielu lat i z doświadczenia możemy powiedzieć, że to, co otrzymujemy my sami, czy nasze dzieci ( te w domu, ale też uczniowie szkoły) jest darem bezcennym. Nasi goście mają szansę zobaczyć życie w rodzinie podczas wspólnych weekendów, ferii zimowych, wakacji czy świąt. Czasami naszym dzieciom, aż trudno uwierzyć jak bezcennym darem jest rodzina, ile radości może przysporzyć pomoc w codziennych obowiązkach, a także możliwość podzielenia się swoim życiem z drugim człowiekiem. Opieką modlitwy czy działań wspierających w różny sposób staramy się obejmować uczniów naszej szkoły wymagających pomocy. Staramy się organizować lub włączać w działania w duchu kalasantyńskim na terenie szkoły. Są to między innymi dni skupienia dla najmłodszych, organizacja dni kalasantyńskich, prowadzenie dodatkowych zajęć dla uczniów, udział w akcjach organizowanych w szkole, podejmujemy działania wynikające z potrzeby chwili. Organizujemy Bal Wszystkich Świętych czy konkursy wiedzy przybliżające sylwetkę św. J. Kalasancjusza i innych pijarów. Razem modlimy się, pracujemy, ale też bawimy.

W tym co robimy, nie jesteśmy osamotnieni. Spotykamy się i rozmawiamy o potrzebach z Bractwem w Krakowie. Czuwa też nad nami Generalna Rada Bractw Szkół Pobożnych, z którą mamy kontakt internetowy. Mamy możliwość dzielić się doświadczeniami ( naszym skromniejszym a ich długoletnim) z członkami Bractw na całym świecie podczas spotkań generalnych.

Każdy z nas jest powołany do dawania Miłości, każdy z nas czyni to na swój indywidualny sposób, ale w działaniach przez nas podejmowanych Kalasancjusz nas łączy. Jesteśmy otwarci na nowych członków i przyjaciół.

 

Copyright © 2024 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.