Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
6 grudnia - Święto szkoły

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 

 

 
 
      Alan Rynkiewicz - uczeń pierwszej klasy naszego liceum - został w tym roku wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta, która  jest organem doradczym Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej. MRM jest nie tylko organem wydającym uchwały i opinie, ale przede wszystkim wspólnotą zdolnej i ambitnej młodzieży, chcącej coś zmienić, by wpłynąć w jakimś stopniu na naszą małą ojczyznę - Elbląg.
Alan został do niej wybrany z ramienia poprzedniej szkoły. W dotychczasowej działalności uczestniczył lub współpracował przy tworzeniu różnych akcji, np. takich jak kiermasz charytatywny. Dzięki MRM rozwinął także swoje zaangażowanie w wolontariat, za co w maju otrzymał tytuł laureata w konkursie "Ośmiu Wspaniałych".   
 
Alanie - życzymy Ci satysfakcji i wspaniałych efektów w podjętym przez Ciebie wyzwaniu.

 

 

 
      SUMMEM to innowacja pedagogiczna, która została zatwierdzona w 2015 roku w Prowincji katalońskiej jako metoda pracy w hiszpańskich szkołach prowadzonych przez Zakon Pijarów.
Podstawy metodologiczne oparte są m.in. na zintegrowanym nauczaniu przedmiotów, głównie przyrodniczych, w oparciu o pracę zespołową, przy jednoczesnym dużym nacisku na współpracę, odpowiedzialność i umiejętność pracy w grupie.  
W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła planuje wprowadzenie tej innowacji na poszczególnych etapach edukacyjnych. Będzie to unikatowe działanie w skali całej Polski. Mamy nadzieję, że nasza szkoła będzie inspiracją dla innych, którym na sercu leży najlepsze wychowanie młodego człowieka. 
 

 

 

 
 
 
 
          Blisko Ciebie - to hasło, które będzie przyświecało
w rozpoczynającym się roku szkolnym pijarskiej pracy duszpasterskiej.
Więcej informacji o idei tego hasła oraz o znaczeniu logo znajdziemy pod poniższym adresem:
 

 

 

 
     
   Pierwszaki na 100%. Za nami uroczystość pasowania w szkole podstawowej. Było sporo zadań: plastycznych, ruchowych, zręcznościowych ... a to wszystko po to, żeby z przytupem włączyć nowych uczniów w grono naszej pijarskiej wspólnoty szkolnej. Przed nami lata wspólnych przygód. Będzie super.

 

 

 
   Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza od 2016 roku organizuje 3-etapowy konkurs literacki dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra, który jest przeznaczony dla młodzieży w wieku 13-18 lat.

Poezja Słowackiego „…aby język giętki…” stała się inspiracją dla powołania konkursu literackiego rozwijającego kluczowe kompetencje uczniów (kompetencje językowe) oraz zapewniającego rozwój intelektualny, zdolności i talenty uczniów. Daje też możliwość publicznej prezentacji utworów literackich młodych adeptów sztuki pisarskiej w drukowanym wydawnictwie, w wersji elektronicznej na stronie konkursu i w wersji scenicznej – spektaklu teatralnego.

Każdego roku inspiracją dla uczestników konkursu jest pisarstwo polskich wybitnych twórców: Henryk Sienkiewicz w 2016 r., Joseph Conrad Korzeniowski w 2017 r., Zbigniew Herbert – 2018, Stanisław Wyspiański – 2019, Karol Wojtyła – 2020.

Czytaj więcej...

 

 

     Pierwsza grupa uczniów naszej szkoły zakończyła udział w trzydniowym wyjeździe w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę". Celem była Ziemia Świętokrzyska, gdzie m.in. uczniowie zobaczyli  i poznali Kazimierz Dolny, Sandomierz, a w nim zbiory Muzeum Diecezjalnego i Muzeum Okręgowego. Uczestnicy dotarli pod ruiny Zamku Krzyżtopór i do Oblęgorka, gdzie można zobaczyć pałacyk Henryka Sienkiewicza. Grupa odwiedziła również Zamek Chęciny oraz pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu.
    Program "Poznaj Polskę" ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Czytaj więcej...

 

 

 
 
   
     Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w dzieło pomocy
wenezuelskim nauczycielom. Ich obecna sytuacja jest bardzo trudna,
można powiedzieć, że wręcz tragiczna. 
Chcemy pomóc nauczycielom wenezuelskich szkół pijarskich.
Bez nauczycieli nie ma edukacji.
Bądźmy solidarni i okażmy serce potrzebującym.
 

 

 

 
 
 
10.listopada tego roku o godz. 11:11 wspólnota szkoły przystąpiła do wydarzenia
pt. "Szkoła do Hymnu" i tym samym uczciła
103 rocznicę odzyskania niepodległości Polski. 
Pamiętajmy, że wolność nie jest darem danym raz na zawsze,
ale powinniśmy o nią dbać i zabiegać.

 

 

 
     Kolejna grupa uczniów naszej szkoły zakończyła udział w dwudniowym wyjeździe w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę". Celem była m.in. osada w Biskupinie. Uczestnicy dotarli również do Torunia, gdzie w planetarium poznawali niebo, a w średniowiecznym grodzie uczyli się m.in. wyrobu lokalnego przysmaku - pierników. 
      Program "Poznaj Polskę" ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

 

 

 
      Z inicjatywy Samorządu Szkolnego nasza społeczność szkolna włączyła się w dzieło Szlachetnej Paczki. W tym roku pomagamy Pani Helenie, która nie ma żadnej rodziny i jest całkiem samotna. Pani Helena jest po wielu operacjach, a także ma wiele chorób przewlekłych, ma bardzo słaby wzrok - na jedno oko nie widzi wcale. Podstawowe czynności sprawiają jej trudność. Mieszka na czwartym piętrze i z powodu problemów z poruszaniem się nie jest w stanie poradzić sobie z pokonaniem schodów. Od półtora roku nie opuszcza mieszkania, będąc niemal całkowicie odizolowaną od świata.
    Miesięczny dochód pani Heleny jest bardzo niski, a po uiszczeniu wszystkich opłat i zakupieniu leków, nie wystarcza jej pieniędzy na inne potrzeby - pożywienie, środki czystości, część leków. Pani Helena bardzo lubi rozwiązywać krzyżówki, a oprócz tego spędza czas na oglądaniu telewizji i sprzątaniu mieszkania. Codziennie rano dziękuje Bogu za to, że się obudziła.
   
 Trzy kluczowe potrzeby Pani Heleny
1. Mała lodówka .
2. Środki czystości
3. Żywność - musi być z obniżoną zawartością cukru ze względu na cukrzycę pani Heleny. 
       
        Każda klasa naszej szkoły organizuje w swoim zakresie wg opracowanego harmonogramu zbiórkę żywności, środków czystości, kosmetyków itp.
 
Na dyżurce szkolnej znajduje się puszka, gdzie zbierane są środki na zakup małej lodówki. 
 
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WŁĄCZENIA SIE W TO SZLACHETNE DZIEŁO
 
 
DZIĘKUJEMY
 

 

 

         
          W dniu 27.11.2021 r. na terenie CH Kaufland w Elblągu przy ul. Teatralnej, 
uczniowie naszej szkoły włączyli się w organizację corocznej, ogólnopolskiej akcji charytatywnej Banku Żywności – „Świątecznej Zbiórki Żywności”.
   Nasi kochani Wolontariusze to: z kl. 8 SP - Oliwia Chmielewska, Joanna Domańska, Wiktoria Bednarczuk, Agata Dybich, Aniela Pawłowska, Martyna Barańska, Maria Świdnicka, z kl. I LO - Małgorzata Wierzbicka, Ada Tomczak, Maria Barcikowska, Magdalena Rękas, Barbara Boguś, Julia Moderacka, Karol Jakubowski, z kl. II LO - Nina Batko, Alicja Nikadon, z kl. III LO - Henryk Barcikowski, Krystyna Górecka, Stanisław Grędziński, Sandra Górna.

Czytaj więcej...

 

 

 
      Z inicjatywy Samorządu Szkolnego nasza społeczność szkolna włączyła się w dzieło Szlachetnej Paczki. W tym roku pomagaliśmy Pani Helenie, która nie ma żadnej rodziny i jest całkiem samotna.
Wszyscy dokonaliśmy rzeczy niesamowitej.
 
Dzięki wsparciu całej społeczności szkolnej udało się przygotować paczki z wszystkimi potrzebnymi  rzeczami z listy zapotrzebowań naszej podopiecznej.
Samorząd Uczniowski wraz z każdą klasą i wychowawcami przygotował podział zadań i potrzebnych zakupów. Nie brakło także indywidualnych darczyńców. Pozyskane środki pieniężne pozwoliły na zakup lodówki, o której marzyła pani Helena.
 
Wszystkim Uczniom, ich Rodzicom, Wychowawcom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły, Wszystkim Darczyńcom, Wszystkim, którzy wsparli realizację tego dzieła  - DZIĘKUJEMY!!!

Czytaj więcej...

 

 

 
 
 
    26 listopada obchodziliśmy uroczysty dzień - Patrocinium - dzień opieki św. Józefa Kalasancjusza.
Przeżywaliśmy ten dzień pod hasłem: "Radość spotkania". Każda z klas przygotowała uroczyste śniadanie, a najmłodsi uczniowie poznawali życie św. Józefa Kalasancjusza. Pamiętaliśmy także o modlitwie o nowe powołania do Zakonu Pijarów.

 

 

 

 
 
 
 
 
       Na początku grudnia klasa VII SP przygotowała poranek czytelniczy z "Dziadami".
Sala szkolna zamieniła się w cmentarną kaplicę, a uczniowie w gromadę wieśniaków lękających się o dusze bliskich zmarłych. Był suto zastawiony stół, nikłe światło świec, trzeszczący ogień w tle, wiszące zjawy i kilka symbolicznych rekwizytów.
Pośrednikiem w spotkaniu z gośćmi z zaświatów był natchniony Guślarz.

Copyright © 2023 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.