Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rekrutacja do Liceum

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 

 

 
 
      Alan Rynkiewicz - uczeń pierwszej klasy naszego liceum - został w tym roku wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta, która  jest organem doradczym Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej. MRM jest nie tylko organem wydającym uchwały i opinie, ale przede wszystkim wspólnotą zdolnej i ambitnej młodzieży, chcącej coś zmienić, by wpłynąć w jakimś stopniu na naszą małą ojczyznę - Elbląg.
Alan został do niej wybrany z ramienia poprzedniej szkoły. W dotychczasowej działalności uczestniczył lub współpracował przy tworzeniu różnych akcji, np. takich jak kiermasz charytatywny. Dzięki MRM rozwinął także swoje zaangażowanie w wolontariat, za co w maju otrzymał tytuł laureata w konkursie "Ośmiu Wspaniałych".   
 
Alanie - życzymy Ci satysfakcji i wspaniałych efektów w podjętym przez Ciebie wyzwaniu.

 

 

 
      SUMMEM to innowacja pedagogiczna, która została zatwierdzona w 2015 roku w Prowincji katalońskiej jako metoda pracy w hiszpańskich szkołach prowadzonych przez Zakon Pijarów.
Podstawy metodologiczne oparte są m.in. na zintegrowanym nauczaniu przedmiotów, głównie przyrodniczych, w oparciu o pracę zespołową, przy jednoczesnym dużym nacisku na współpracę, odpowiedzialność i umiejętność pracy w grupie.  
W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła planuje wprowadzenie tej innowacji na poszczególnych etapach edukacyjnych. Będzie to unikatowe działanie w skali całej Polski. Mamy nadzieję, że nasza szkoła będzie inspiracją dla innych, którym na sercu leży najlepsze wychowanie młodego człowieka. 
 

 

 

 
 
 
 
          Blisko Ciebie - to hasło, które będzie przyświecało
w rozpoczynającym się roku szkolnym pijarskiej pracy duszpasterskiej.
Więcej informacji o idei tego hasła oraz o znaczeniu logo znajdziemy pod poniższym adresem:
 

 

 

 
     
   Pierwszaki na 100%. Za nami uroczystość pasowania w szkole podstawowej. Było sporo zadań: plastycznych, ruchowych, zręcznościowych ... a to wszystko po to, żeby z przytupem włączyć nowych uczniów w grono naszej pijarskiej wspólnoty szkolnej. Przed nami lata wspólnych przygód. Będzie super.

 

 

 
   Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza od 2016 roku organizuje 3-etapowy konkurs literacki dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra, który jest przeznaczony dla młodzieży w wieku 13-18 lat.

Poezja Słowackiego „…aby język giętki…” stała się inspiracją dla powołania konkursu literackiego rozwijającego kluczowe kompetencje uczniów (kompetencje językowe) oraz zapewniającego rozwój intelektualny, zdolności i talenty uczniów. Daje też możliwość publicznej prezentacji utworów literackich młodych adeptów sztuki pisarskiej w drukowanym wydawnictwie, w wersji elektronicznej na stronie konkursu i w wersji scenicznej – spektaklu teatralnego.

Każdego roku inspiracją dla uczestników konkursu jest pisarstwo polskich wybitnych twórców: Henryk Sienkiewicz w 2016 r., Joseph Conrad Korzeniowski w 2017 r., Zbigniew Herbert – 2018, Stanisław Wyspiański – 2019, Karol Wojtyła – 2020.

Czytaj więcej...

 

 

     Pierwsza grupa uczniów naszej szkoły zakończyła udział w trzydniowym wyjeździe w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę". Celem była Ziemia Świętokrzyska, gdzie m.in. uczniowie zobaczyli  i poznali Kazimierz Dolny, Sandomierz, a w nim zbiory Muzeum Diecezjalnego i Muzeum Okręgowego. Uczestnicy dotarli pod ruiny Zamku Krzyżtopór i do Oblęgorka, gdzie można zobaczyć pałacyk Henryka Sienkiewicza. Grupa odwiedziła również Zamek Chęciny oraz pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu.
    Program "Poznaj Polskę" ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Czytaj więcej...

 

 

 
 
   
     Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w dzieło pomocy
wenezuelskim nauczycielom. Ich obecna sytuacja jest bardzo trudna,
można powiedzieć, że wręcz tragiczna. 
Chcemy pomóc nauczycielom wenezuelskich szkół pijarskich.
Bez nauczycieli nie ma edukacji.
Bądźmy solidarni i okażmy serce potrzebującym.
 

 

 

 
 
 
10.listopada tego roku o godz. 11:11 wspólnota szkoły przystąpiła do wydarzenia
pt. "Szkoła do Hymnu" i tym samym uczciła
103 rocznicę odzyskania niepodległości Polski. 
Pamiętajmy, że wolność nie jest darem danym raz na zawsze,
ale powinniśmy o nią dbać i zabiegać.

 

 

 
     Kolejna grupa uczniów naszej szkoły zakończyła udział w dwudniowym wyjeździe w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę". Celem była m.in. osada w Biskupinie. Uczestnicy dotarli również do Torunia, gdzie w planetarium poznawali niebo, a w średniowiecznym grodzie uczyli się m.in. wyrobu lokalnego przysmaku - pierników. 
      Program "Poznaj Polskę" ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

 

 

 
      Z inicjatywy Samorządu Szkolnego nasza społeczność szkolna włączyła się w dzieło Szlachetnej Paczki. W tym roku pomagamy Pani Helenie, która nie ma żadnej rodziny i jest całkiem samotna. Pani Helena jest po wielu operacjach, a także ma wiele chorób przewlekłych, ma bardzo słaby wzrok - na jedno oko nie widzi wcale. Podstawowe czynności sprawiają jej trudność. Mieszka na czwartym piętrze i z powodu problemów z poruszaniem się nie jest w stanie poradzić sobie z pokonaniem schodów. Od półtora roku nie opuszcza mieszkania, będąc niemal całkowicie odizolowaną od świata.
    Miesięczny dochód pani Heleny jest bardzo niski, a po uiszczeniu wszystkich opłat i zakupieniu leków, nie wystarcza jej pieniędzy na inne potrzeby - pożywienie, środki czystości, część leków. Pani Helena bardzo lubi rozwiązywać krzyżówki, a oprócz tego spędza czas na oglądaniu telewizji i sprzątaniu mieszkania. Codziennie rano dziękuje Bogu za to, że się obudziła.
   
 Trzy kluczowe potrzeby Pani Heleny
1. Mała lodówka .
2. Środki czystości
3. Żywność - musi być z obniżoną zawartością cukru ze względu na cukrzycę pani Heleny. 
       
        Każda klasa naszej szkoły organizuje w swoim zakresie wg opracowanego harmonogramu zbiórkę żywności, środków czystości, kosmetyków itp.
 
Na dyżurce szkolnej znajduje się puszka, gdzie zbierane są środki na zakup małej lodówki. 
 
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WŁĄCZENIA SIE W TO SZLACHETNE DZIEŁO
 
 
DZIĘKUJEMY
 

 

 

         
          W dniu 27.11.2021 r. na terenie CH Kaufland w Elblągu przy ul. Teatralnej, 
uczniowie naszej szkoły włączyli się w organizację corocznej, ogólnopolskiej akcji charytatywnej Banku Żywności – „Świątecznej Zbiórki Żywności”.
   Nasi kochani Wolontariusze to: z kl. 8 SP - Oliwia Chmielewska, Joanna Domańska, Wiktoria Bednarczuk, Agata Dybich, Aniela Pawłowska, Martyna Barańska, Maria Świdnicka, z kl. I LO - Małgorzata Wierzbicka, Ada Tomczak, Maria Barcikowska, Magdalena Rękas, Barbara Boguś, Julia Moderacka, Karol Jakubowski, z kl. II LO - Nina Batko, Alicja Nikadon, z kl. III LO - Henryk Barcikowski, Krystyna Górecka, Stanisław Grędziński, Sandra Górna.

Czytaj więcej...

 

 

 
      Z inicjatywy Samorządu Szkolnego nasza społeczność szkolna włączyła się w dzieło Szlachetnej Paczki. W tym roku pomagaliśmy Pani Helenie, która nie ma żadnej rodziny i jest całkiem samotna.
Wszyscy dokonaliśmy rzeczy niesamowitej.
 
Dzięki wsparciu całej społeczności szkolnej udało się przygotować paczki z wszystkimi potrzebnymi  rzeczami z listy zapotrzebowań naszej podopiecznej.
Samorząd Uczniowski wraz z każdą klasą i wychowawcami przygotował podział zadań i potrzebnych zakupów. Nie brakło także indywidualnych darczyńców. Pozyskane środki pieniężne pozwoliły na zakup lodówki, o której marzyła pani Helena.
 
Wszystkim Uczniom, ich Rodzicom, Wychowawcom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły, Wszystkim Darczyńcom, Wszystkim, którzy wsparli realizację tego dzieła  - DZIĘKUJEMY!!!

Czytaj więcej...

 

 

 
      W dniach 24-26 listopada klasa 4 odbyła ciekawą wycieczkę w ramach projektu „Poznaj Polskę”. W pierwszym dniu uczniowie zwiedzała Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Po zakwaterowaniu w Domu Wczasowym i pysznym 
obiedzie czwartoklasiści wzięli udział w seansie filmowym w kinie 6D, a wieczorem w warsztatach wyrobu mydeł ekologicznych. 
Następny dzień wycieczki to nauka i zabawa w Centrum Nauki Eksperyment, zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej – ORP Błyskawica w Gdyni oraz warsztaty malowania na szkle. W ostatnim dniu klasa 4 zwiedzała Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Statek Muzeum w Gdańsku. 
To był niezwykły i radosny czas, godny powtórzenia.

Czytaj więcej...

 

 

 
 
 
    26 listopada obchodziliśmy uroczysty dzień - Patrocinium - dzień opieki św. Józefa Kalasancjusza.
Przeżywaliśmy ten dzień pod hasłem: "Radość spotkania". Każda z klas przygotowała uroczyste śniadanie, a najmłodsi uczniowie poznawali życie św. Józefa Kalasancjusza. Pamiętaliśmy także o modlitwie o nowe powołania do Zakonu Pijarów.

 

 

 

 
 
 
 
 
       Na początku grudnia klasa VII SP przygotowała poranek czytelniczy z "Dziadami".
Sala szkolna zamieniła się w cmentarną kaplicę, a uczniowie w gromadę wieśniaków lękających się o dusze bliskich zmarłych. Był suto zastawiony stół, nikłe światło świec, trzeszczący ogień w tle, wiszące zjawy i kilka symbolicznych rekwizytów.
Pośrednikiem w spotkaniu z gośćmi z zaświatów był natchniony Guślarz.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
        6 grudnia obchodziliśmy, jak co roku, Święto Patrona naszej szkoły - św. Mikołaja.
Nasze wspólne świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią w katedrze elbląskiej.
Po mszy św. każda klasa celebrowała ten dzień w swoim gronie.

 

 

     W dniach 17 - 21 stycznia uczniowie naszego LO biorą udział w kolejnym etapie międzynarodowej wymianie szkół pijarskich w ramach projektu Erasmus +. Tym razem gospodarzem jest pijarska szkoła w Kecskemet - Piarista Iskola Kecskemet. Za nami udział w warsztatach, laboratoriach i wspólnej integracji. Zwiedziliśmy również Budapeszt. W projekcie na Węgrzech również biorą udział uczniowie ze szkoły pijarskiej w Olot - Escola Pia d'Olot (Hiszpania). Następne przystanki to Elbląg i Olot. 
 

Czytaj więcej...

 

 

 
        W naszej szkole w dniach 24.01. - 28.01. br. miały miejsce ferie zimowe, w których wzięło udział 35 dzieci. W poniedziałek dzieci wybrały się do kina na film Sing 2. Po obiedzie miały miejsce gry i zabawy ruchowe. We wtorek atrakcją stały się trampoliny w Activity Parku, a po smacznym obiedzie tak, jak w poniedziałek dominowały gry i zabawy ruchowe. Z kolei w środę zaplanowano wyprawę do Gdańska do Hevelianum.
Hevelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się na Górze Gradowej. Zabytkowe XIX-wieczne budynki dziś stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących. Atrakcyjne wystawy interaktywne, pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć matematykę, fizykę, chemię, biologię i historię, a przy tym są doskonałą okazją do świetnej zabawy).
Po obiedzie na Starówce był czas na spacer po Gdańsku i na pamiątki. Czwartek upłynął pod znakiem kąpieli w basenie i wyjściu na pizzę. W piątek dzieci wyjechały do Malborka na zwiedzanie Zamku. Opiekunami dzieci byli p. Natalia Trykowska, p. Agnieszka Branecka oraz o. Stanisław, dzielnie wspierani przez animatorów z liceum: Adę, Małgorzatę, Marię, Zuzannę oraz Grzegorza, Alana i Marcina.
     

 

 

 
   Szanowni Państwo, drodzy uczniowie,
 

za nami pierwszy etap naszego wsparcia - modlitwa. Nie przestawajmy. Już jutro w Środę Popielcową rozpoczynamy w całym Kościele dzień modlitwy i postu w intencji Ukrainy. W naszej szkolnej kaplicy Adoracja Najświętszego Sakramentu od 9.00 do 15.30. Współbracia z Ukrainy i siostry z nimi współpracujące proszą o kontynuację modlitwy i przekazują świadectwo, jak bardzo - wręcz fizycznie - odczuwają naszą obecność i wsparcie. Bardzo Wam dziękuję.

Czytaj więcej...

 

 

 
Szanowni Państwo, drodzy uczniowie,
przystępujemy do trzeciego etapu naszych planów - zbiórka rzeczy.
Lista powstała przy współpracy naszych współbraci z Ukrainy oraz Rzeszowa i Krakowa. Te polskie pijarskie wspólnoty będą koordynowały przekazywanie darów. Jeśli Bóg pozwoli, wszystko dotrze tam, gdzie najbardziej będzie potrzebne.
Poniżej znajduje się spis rzeczy przygotowany przez Grupę Charytatywną.
Od dnia 02.03.2022 r. rozpoczynamy w naszej szkole zbiórkę darów dla osób potrzebujących z Ukrainy. Aby mieć pewność, że uda nam się zebrać wszystkie potrzebne im rzeczy, został dokonany przydział klas do poszczególnych kategorii w ramach zbiórki.

Czytaj więcej...

 

 

 
 
 W każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 15.00. w szkolnej kaplicy odbywać się będzie nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ dla dzieci.
Dzieci otrzymają po nabożeństwie naklejkę z wizerunkiem jednego apostoła pokoju, które będą wklejać na planszę.
 
            W czasie Drogi Krzyżowej będziemy modlić się o pokój na Ukrainie.
 
      SERDECZNIE ZAPRASZAMY dzieci i wszystkich chętnych.
 
Dzieci i rodziców zapraszamy do ciekawych rozważań, które znajdziemy na stronie: www.drogadojezusa.com
     

 

 

 
  
 
 
25 marca w piątek o godz.18.00 w auli szkoły
odbędzie się Droga Krzyżowa - Ślad Losu.
Zapraszamy wszystkich chętnych: nauczycieli, pracowników,
młodzież i dzieci z rodzicami.

 

     

 

 

  
 
 
        W dniu 22 marca odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga. Mandat radnego otrzymali także uczniowie naszej szkoły: Marcin Lelujko z kl. I LO i Alan Rynkiewicz z kl. II LO.
Gratulujemy Marcinowi i Alanowi, życząc, by mądrze i dobrze pracowali dla dobra i pomyślności swoich rówieśników, działali zgodnie z prawem oraz interesami młodzieży - godnie i rzetelnie
reprezentowali swoich wyborców, troszczyli się o ich sprawy oraz nie szczędzili sił dla wykonywania zadań Młodzieżowej Rady.
 
 
 
     

 

 

 
 
       Zapraszamy dorosłych, młodzież, rodziców z dziećmi na pół-eXtremalną Drogę Krzyżową.
Droga Krzyżowa rozpocznie się wieczorem 8 kwietnia o godzinie 18:00 w Zespole Szkół Pijarskich.
Będzie ona poprzedzona Eucharystią w kaplicy szkolnej. Ponieważ trasa jest trudna i kończy się około północy, należy zaopatrzyć się w latarki i odblaski (najlepsze są kamizelki).
Droga prowadzi często bezdrożami i jest fizycznie ciężka, dlatego:
- dzieci do klasy 7SP muszą być z rodzicem/opiekunem;
- starsze i niepełnoletnie mają mieć zgodę z potwierdzeniem odbioru dziecka po zakończeniu drogi;
- obuwie i ubiór przystosowany do wędrówki – może być mokro, błotnisto i zimno;
- należy zabrać termos z ciepłym piciem, prowiant i coś energetycznego (czekolada, baton);
- w przypadku małych dzieci klasy 1-3SP, ale też starszych, rodzic musi sam ocenić czy dziecko da radę przejść trudną trasę - można brać na „barana”;
- po drodze nie ma sklepów;
- w przeciwieństwie do EDK, idziemy razem;
- około 18 km, 200 metrów podejść.
Przebieg pół-eXtremalnej Drogi Krzyżowej:
18.00 - Eucharystia w szkole
ok. 21.30 Stagniewo (możliwość ewakuacji – jest to jedyne miejsce gdzie będzie można dojechać samochodem)
ok. północy - zakończenie przy kościele św. Floriana.
Info&zapisy:
o. Tomasz Abramowicz SP – 603-723-464
Pan Krzysztof Grzanka – 695-774-812
 
 
 
     

 

 

 
 
      26 marca w szkole Podstawowej nr 16 w Elblągu odbył się konkurs Liga Młodych Matematyków. Uczestniczyli w nim uczniowie z 11 elbląskich szkół oraz szkół z Pasłęka, Morąga, Gronowa Górnego i Gronowa Elbląskiego.
Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Michał Bieg - I miejsce wśród szóstoklasistów
Stanisław Batko - III miejsce wśród uczniów klas siódmych
Marcin Łucki - IV miejsce wśród uczniów klas piątych
Julia Wróblewska - XI miejsce wśród uczniów klas czwartych.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy osiągniętych wyników.
 
     

 

 

 
   
     Dziewięcioro naszych uczniów w składzie: z kl. I SP - Piotr Danilczuk, Filip Piróg, z kl. II SP - Emilia Głuch, Bruno i Miłosz Skonieczni, z kl. III SP -  Maria Bielecka, Alex Bil, Matylda Buła i Józef Góralski wywalczyli drużynowo III m-sce w II ELBLĄSKIM TURNIEJU FINAŁOWYM ogólnopolskiego projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole".
     Matylda Buła zajęła również indywidualne II m-sce w swojej kategorii wiekowej.
 
Wielkie gratulacje dla dzieciaków i p. Krzysztofa Grzanki za ich przygotowanie.
 
     

 

 

  
 
 
 Gratulacje dla Marii Zwierzyńskiej - uczennicy kl. 3 LO !!!
Maria została finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
w edycji 2021/2022. 
 
 
 
     

 

 

 
   
      Koniec roku szkolnego zaowocował super wynikami w konkursach matematycznych. Kacper Bednarczuk z kl. VI SP i Jan Wierzbicki z kl. V SP znaleźli się w gronie dziesięciu najlepszych w Warmińsko-Mazurskich Zawodach Matematycznych, które odbyły się w Olsztynie. 
  W Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny laureatem został Jan Wierzbicki, wynik bardzo dobry otrzymali Marcin Łucki i Michał Bieg, wyróżniono także Marię Batko, Maję Szwed, Matyldę Bułę i Stanisława Wierzbickiego.
 
Wszystkim gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
BRAWO!!!
 
 
 

 

 

 
 
      27 września 2022 r. reprezentacja pocztu sztandarowego naszej szkoły uczestniczyła w 83 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.  
Uroczystości odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. 
Elbląskie obchody rocznicy tradycyjnie uświetniło odśpiewanie Hymnu Polski, apel pamięci i salwa honorowa. 
Poszczególne delegacje biorące udział w tej uroczystości, w tym uczniowie naszej klasy ósmej, pod pomnikiem złożyły kwiaty.
     

Czytaj więcej...

Copyright © 2023 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.