Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
6 grudnia - Święto szkoły

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 
         
           W dniach 20 - 24 lipca 2020 roku w naszej szkole odbyły się półkolonie dla dzieci z klas 0–4. Zajęcia rozpoczynały się od przywitania i zabawy w świetlicy, następnie dzieci udawały się na modlitwę do kaplicy szkolnej. „Koronka 12 Gwiazd” ułożona na cześć Matki Bożej przez św. Józefa Kalasancjusza wprowadzała kolonistów w nowy dzień. Później dzieci spożywały drugie śniadanie, a po chwili odpoczynku rozpoczynały się zajęcia w grupach. Były to zajęcia z programowania i kodowania. Każdego dnia odbywały się gry i zabawy na boisku szkolnym. Po obiedzie dzieci miały możliwość obejrzenia ciekawego filmu oraz czas na gry planszowe i konkursy rysunkowe. 
 
 
     Przygotowując się do wyjazdu do Fromborka, dzieci obejrzały bardzo mądry i ciekawy film pt: „Gwiazda Kopernika”  (Jak wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię). To pasjonująca animowana opowieść o człowieku, który dokonał największego odkrycia w dziejach świata. W niezwykłej epoce rozkwitającego renesansu, astronomia mieszała się z astrologią, alchemicy poszukiwali kamienia filozoficznego, a podróżnicy dokonywali wielkich odkryć. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia. W tym wszystkim – mały Mikołaj, którego historia okrzyknęła wielkim Kopernikiem…
     Czwartek był dniem spotkania z Mikołajem Kopernikiem. Po przybyciu do szkoły, dzieci wraz z opiekunami wyruszyły na spotkanie przygody. Pobyt we Fromborku rozpoczął się od gry terenowej „ŚLADAMI KOPERNIKA”. Dzieci zwiedziły również PLANETARIUM, które znajduje się w dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego. Wyposażone jest w aparaturę firmy Carl Zeiss, która wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.
    Po tej naukowej uczcie dzieci wraz z wychowawcami zwiedziły  Katedrę i wysłuchały koncertu organowego. Organy Katedry we Fromborku mają 5 tys. piszczałek i 66 głosów. W katedrze we Fromborku znajduje się krypta polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Grób został odnaleziony w 2005 roku pod posadzką katedry. Miejsce pochówku Kopernika w Katedrze jest wyraźnie oznaczone i stanowi cel wielu wycieczek z Polski i z zagranicy. Kolejnym punktem zwiedzania Fromborka była najstarsza wieża wodna z przepięknym widokiem na Zalew Wiślany. Fromborska wieża wodna to wodociągowy cud techniki XVI wieku.
     Po tych przeżyciach nastąpiła uczta dla ciała, czyli ognisko i kiełbaski obok Domu Kopernika. Na zakończenie pobytu we Fromborku dzieci odbyły spacer do portu. Kameralny port we Fromborku stanowi bazę dla floty rybackiej, posiada też małą przystań jachtową. 
     W ostatnim dniu półkolonii dzieci udały się do Biblioteki Elbląskiej, gdzie zobaczyły film pt: „Most do Terabithii”, a następnie wzięły udział w grze na dziedzińcu bibliotecznym: „Śladami Pippi”. W drodze powrotnej do szkoły dzieci zahaczyły o lodziarnię. Zajęcia zakończyły się w szkole. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.   
Zajęcia na półkolonii prowadzili: p. Alicja, o. Stanisław i kleryk Krzysztof.
zdjęcia - p. Alicja i o. Stanisław
 
 
 
 
 

 

     

Copyright © 2023 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.