Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
22.01-2.02 Ferie zimowe

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 

 

 
 
       
   Wykaz podręczników do klas LO,  3 -  i 4 - letniego - załączniki [kliknij];
 
    Do SP - podręczniki darmowe;
 
    Do zerówki: Dzieciaki w akcji - sześciolatki, Anna Stalmach-Tkacz, Karina Mucha,        Nowa Era - istnieje możliwość wspólnego zamówienia na początku roku.

 

 

       
     W dniach 20–31.07. tr. grupa 20 dzieci z naszej Szkoły Podstawowej odpoczywała na kolonii w pięknej górskiej miejscowości Węgierska Górka. Po długiej podróży pociągiem z Tczewa do Katowic, a później do miejsca docelowego dzieci wraz z opiekunami zostały bardzo gościnie przyjęte przez gospodarzy. Kolonistom nie brakowało atrakcji. Zwiedzili Węgierską Górkę, następnie Górę Żar, gdzie podziwiali loty na paralotni, jak również odbyli rejs statkiem po Jeziorze Żywieckim. Bardzo ciekawa była wycieczka do Koniakowa  i  Istebnej w czasie, której można było obejrzeć największą koronkę świata oraz centrum wykonywania koronek, które słyną na cały świat. W Centrum Pasterskim dzieci dowiedziały się dużo na temat owiec oraz jak powstają sery owcze, co to jest oscypek oraz co to są „spórne” owce oraz wiele innych ciekawostek z życia górali beskidzkich. W chacie u Kawuloka można było posłuchać ciekawej prelekcji.     

Czytaj więcej...

 

 

       
   Rusza nabór uczestników do projektu ERASMUS+ Sektor Edukacja szkolna realizowany w naszej szkole od tego roku szkolnego przez dwa lata. Projekt kierowany jest do uczniów klas I LO. Wraz z uczniami z Węgier (Kecskemet) i Hiszpanii (Olot) będziemy realizować wymiany uczniów oraz wspólne zajęcia z zakresu nauk ścisłych, robotyki i języków obcych. W ramach projektu zapraszamy też do zgłaszania się ochotników na długoterminową wymianę uczniów. Ta nowa ciekawa propozycja dotyczy wyjazdu / przyjęcia na 2 miesiące ucznia do/ze szkoły partnerskiej z Węgier lub Hiszpanii. Uczeń nie tylko realizuje swój program nauczania, ale także ma niepowtarzalną możliwość doskonalenia językowego oraz poznawania kultury i obyczajowości danego kraju.

Czytaj więcej...

 

 

 
Dlaczego nie świętujemy halloween? 
 
        Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Papież Benedykt XVI, wskazał, że Halloween „promuje kulturę śmierci” oraz „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości". 
     W Polsce pierwsze dni listopada są czasem pamięci o zmarłych, modlitwy i zadumy nad sensem życia, a Halloween "zupełnie nie jest zgodne z duchem tych dni", a nawet jest "zaprzeczeniem fundamentalnych wartości chrześcijańskich". "Jednocześnie Kościół nie wzywa do smutku i przygnębienia, gdyż uroczystość Wszystkich Świętych to wydarzenie w gruncie rzeczy radosne, niosące nadzieję zmartwychwstania. Dobrze się dzieje, że zamiast przebierania się w upiorne stroje, rodzice coraz częściej wybierają dla swoich dzieci korowody świętych lub bale, by radośnie świętować". 

Czytaj więcej...

 

 

 
        W piątek 15 listopada zakończyła się w naszej szkole akcja Dzień Pluszowego Misia, celem której było zbieranie nowych maskotek oraz rzeczy plastycznych dla dzieci na oddziale onkologicznym. W tym szczytnym celu miała zaszczyt uczestniczyć klasa 1b SP, która wraz z wychowawczynią prowadziła daną akcję. Po zakończeniu zbiórki klasa udała się z „prezentami” do koordynator zbiórki w Elblągu, pani Anny Wójcik. 

Czytaj więcej...

 

 

 
„Wielka tajemnica wiary”  
     Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież oraz dorosłych do uczestnictwa w Roratach. Roraty rozpoczną się 2 grudnia (poniedziałek) o godz. 7.10 i odbywać się będą codziennie od poniedziałku do piątku (wyjątek 6. grudnia - szkolny jubileusz – Msza św. w katedrze o godz. 11.00.) Po Roratach – zapraszamy na śniadanie, prosimy również chętnych o pomoc - młodzież Liceum oraz Rodziców w przygotowaniu śniadania o godz. 6.50. – można coś słodkiego przynieść na wspólny stół. 

Czytaj więcej...

 

 

 
       
        Tegoroczne Patrocinium w Szkołach Pijarskich w Elblągu było przeżywane bardzo radośnie. Rozpoczęło się Mszą św. o godz. 8.15. w kościele p.w. św. Floriana. Następnie uczniowie przeszli do budynku szkoły na wspólne śniadanie w klasach w „stylu hiszpańskim”. W auli szkoły w odbyło się spotkanie z ojcem misjonarzem Stefanem Karpetą ze Zgromadzenia Ojców Redemporystów z Elbląga. Ojciec Stefan prawie 40 lat pracował na misjach w Boliwii. Dzielił się z nami swoimi przeżyciami i opowiadał o posłudze w tym kraju. Swoją prelekcję o. Stefan ubogacił pokazem slajdów oraz eksponatami. Po obiedzie odbył się mecz siatkówki między reprezentacją nauczycieli i uczniów. Tym razem górą byli uczniowie.

 

 

 
        W dniach 22-29 listopada nasi uczniowie wraz z uczniami z Flatow Oberschule z Berlina wzięli udział w wymianie międzynarodowej podczas, której pracowali nad dwujęzycznym projektem, którego tematyka dotyczyła historii miasta Gdańsk. Podczas wymiany uczniowie zwiedzali nie tylko Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski, Kościół Mariacki i Centrum Solidarności w Gdańsku, ale również Frombork - miasto astronoma Kopernika i zapoznali się z historią Elbląga oraz regionu. Podsumowanie projektu nastąpiło w czwartek w siedzibie Starostwa Powiatowego. Projekt finansowany był z programu Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania z Krakowa, które jest filią fundacji Polsko- Niemiecka Wymiana Młodzieży. Z niecierpliwością czekamy na wiosenną rewizytę w Berlinie.

 

 

 
       
 
 
 
        28 listopada w naszej szkole odbył się wieczór pieśni patriotycznych pt. "Wojenko, wojenko...". Pomysłodawczynią była p. Izabela Galicka, a wieczór fantastycznie poprowadziła p. Nina Dziwniel-Stępka. 
Dziękujemy wszystkim za wspólne rodzinne śpiewanie. 
 

 

 

 
 
        W piątek 22. listopada uczniów klasy 2 SP odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 26. Klasa z przyjemnością gościła przedszkolaków w swojej sali, pokazując im jak się uczą, również z wielkim zaangażowaniem oprowadziła ich po całej szkole, pokazując wszystkie sale lekcyjne. Dzieci miały okazję aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Spotkanie rozpoczęło się grupowym powitaniem oraz wspólnymi zabawami ruchowymi ze śpiewem. Następnie wszystkie dzieci chętnie opowiadały o cechach charakterystycznych późnej jesieni. Podsumowaniem zajęć było wykonanie z talerzyka papierowego liska. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Na koniec spotkania uczniowie obdarowali młodszych kolegów słodkimi upominkami.

Czytaj więcej...

 

 

 
       6 grudnia br. był wyjątkowym, niezapomnianym dniem, pełnym dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji. Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono oficjalnych gości, nauczycieli, pracowników, młodzież szkolną, rodziców, przyjaciół i sympatyków Szkoły. Świętowanie rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem w gronach klasowych i w gronie przybyłych gości. O godz. 11.00 odbyła się uroczysta  Msza Święta w elbląskiej katedrze, którą celebrował ks. biskup Jacek Jezierski, licznie przybyli ojcowie pijarzy oraz zaproszeni księża. Homilię wygłosił o. Mateusz Pindelski - prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Podniosłość uroczystości podkreśliła obecność w kościele pocztu sztandarowego naszej Szkoły i innych zaprzyjaźnionych szkół. 

Czytaj więcej...

 

 

 
       Eucharystia to niesamowity dar. Możemy słuchać Słowa Bożego, możemy karmić się Ciałem Chrystusa. To wspaniała okazja do tego, żeby spotkać się z Bogiem i być Mu wdzięcznym. Święty Józef Kalasancjusz   -  Największy święty wśród pedagogów i największy pedagog wśród świętych, założyciel Zakonu Szkół Pobożnych – Ojców Pijarów, oraz pierwszej szkoły podstawowej na świecie,  w przedmowie do Konstytucji Zakonu napisał : „Jeśli od najmłodszych lat będzie się wychowywać dzieci w pobożności i nauce, niewątpliwie będzie się można spodziewać szczęśliwego biegu całego ich życia”. 

Czytaj więcej...

 

 

 
        Można je spotkać wszędzie. W naszej Ojczyźnie jest ich wiele. Kapliczki i krzyże przydrożne spotkać można na wsiach i ich skrajach, w ciszy lasów, przy zagajnikach, na polach otoczone łanami zbóż, na łąkach, nad rzeczkami, w przydomowych ogródkach. Jedne są skromne i proste, inne rozbudowane, kolorowe, przyozdobione. Wpisały się na trwałe do polskiego krajobrazu, stanowiąc jego ozdobę. 

Czytaj więcej...

 
         
           W dniach 20 - 24 lipca 2020 roku w naszej szkole odbyły się półkolonie dla dzieci z klas 0–4. Zajęcia rozpoczynały się od przywitania i zabawy w świetlicy, następnie dzieci udawały się na modlitwę do kaplicy szkolnej. „Koronka 12 Gwiazd” ułożona na cześć Matki Bożej przez św. Józefa Kalasancjusza wprowadzała kolonistów w nowy dzień. Później dzieci spożywały drugie śniadanie, a po chwili odpoczynku rozpoczynały się zajęcia w grupach. Były to zajęcia z programowania i kodowania. Każdego dnia odbywały się gry i zabawy na boisku szkolnym. Po obiedzie dzieci miały możliwość obejrzenia ciekawego filmu oraz czas na gry planszowe i konkursy rysunkowe. 
 
 

Czytaj więcej...

Copyright © 2024 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.