Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
19 września - Msza św. wspólnoty szkolnej

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 

 

 
 
       
   Wykaz podręczników do klas LO,  3 -  i 4 - letniego - załączniki [kliknij];
 
    Do SP - podręczniki darmowe;
 
    Do zerówki: Dzieciaki w akcji - sześciolatki, Anna Stalmach-Tkacz, Karina Mucha,        Nowa Era - istnieje możliwość wspólnego zamówienia na początku roku.

 

 

       
     W dniach 20–31.07. tr. grupa 20 dzieci z naszej Szkoły Podstawowej odpoczywała na kolonii w pięknej górskiej miejscowości Węgierska Górka. Po długiej podróży pociągiem z Tczewa do Katowic, a później do miejsca docelowego dzieci wraz z opiekunami zostały bardzo gościnie przyjęte przez gospodarzy. Kolonistom nie brakowało atrakcji. Zwiedzili Węgierską Górkę, następnie Górę Żar, gdzie podziwiali loty na paralotni, jak również odbyli rejs statkiem po Jeziorze Żywieckim. Bardzo ciekawa była wycieczka do Koniakowa  i  Istebnej w czasie, której można było obejrzeć największą koronkę świata oraz centrum wykonywania koronek, które słyną na cały świat. W Centrum Pasterskim dzieci dowiedziały się dużo na temat owiec oraz jak powstają sery owcze, co to jest oscypek oraz co to są „spórne” owce oraz wiele innych ciekawostek z życia górali beskidzkich. W chacie u Kawuloka można było posłuchać ciekawej prelekcji.     

Czytaj więcej...

 

 

       
   Rusza nabór uczestników do projektu ERASMUS+ Sektor Edukacja szkolna realizowany w naszej szkole od tego roku szkolnego przez dwa lata. Projekt kierowany jest do uczniów klas I LO. Wraz z uczniami z Węgier (Kecskemet) i Hiszpanii (Olot) będziemy realizować wymiany uczniów oraz wspólne zajęcia z zakresu nauk ścisłych, robotyki i języków obcych. W ramach projektu zapraszamy też do zgłaszania się ochotników na długoterminową wymianę uczniów. Ta nowa ciekawa propozycja dotyczy wyjazdu / przyjęcia na 2 miesiące ucznia do/ze szkoły partnerskiej z Węgier lub Hiszpanii. Uczeń nie tylko realizuje swój program nauczania, ale także ma niepowtarzalną możliwość doskonalenia językowego oraz poznawania kultury i obyczajowości danego kraju.

Czytaj więcej...

 

 

 
Dlaczego nie świętujemy halloween? 
 
        Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Papież Benedykt XVI, wskazał, że Halloween „promuje kulturę śmierci” oraz „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości". 
     W Polsce pierwsze dni listopada są czasem pamięci o zmarłych, modlitwy i zadumy nad sensem życia, a Halloween "zupełnie nie jest zgodne z duchem tych dni", a nawet jest "zaprzeczeniem fundamentalnych wartości chrześcijańskich". "Jednocześnie Kościół nie wzywa do smutku i przygnębienia, gdyż uroczystość Wszystkich Świętych to wydarzenie w gruncie rzeczy radosne, niosące nadzieję zmartwychwstania. Dobrze się dzieje, że zamiast przebierania się w upiorne stroje, rodzice coraz częściej wybierają dla swoich dzieci korowody świętych lub bale, by radośnie świętować". 

Czytaj więcej...

 

 

 
        W piątek 15 listopada zakończyła się w naszej szkole akcja Dzień Pluszowego Misia, celem której było zbieranie nowych maskotek oraz rzeczy plastycznych dla dzieci na oddziale onkologicznym. W tym szczytnym celu miała zaszczyt uczestniczyć klasa 1b SP, która wraz z wychowawczynią prowadziła daną akcję. Po zakończeniu zbiórki klasa udała się z „prezentami” do koordynator zbiórki w Elblągu, pani Anny Wójcik. 

Czytaj więcej...

 

 

 
„Wielka tajemnica wiary”  
     Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież oraz dorosłych do uczestnictwa w Roratach. Roraty rozpoczną się 2 grudnia (poniedziałek) o godz. 7.10 i odbywać się będą codziennie od poniedziałku do piątku (wyjątek 6. grudnia - szkolny jubileusz – Msza św. w katedrze o godz. 11.00.) Po Roratach – zapraszamy na śniadanie, prosimy również chętnych o pomoc - młodzież Liceum oraz Rodziców w przygotowaniu śniadania o godz. 6.50. – można coś słodkiego przynieść na wspólny stół. 

Czytaj więcej...

 

 

 
       
        Tegoroczne Patrocinium w Szkołach Pijarskich w Elblągu było przeżywane bardzo radośnie. Rozpoczęło się Mszą św. o godz. 8.15. w kościele p.w. św. Floriana. Następnie uczniowie przeszli do budynku szkoły na wspólne śniadanie w klasach w „stylu hiszpańskim”. W auli szkoły w odbyło się spotkanie z ojcem misjonarzem Stefanem Karpetą ze Zgromadzenia Ojców Redemporystów z Elbląga. Ojciec Stefan prawie 40 lat pracował na misjach w Boliwii. Dzielił się z nami swoimi przeżyciami i opowiadał o posłudze w tym kraju. Swoją prelekcję o. Stefan ubogacił pokazem slajdów oraz eksponatami. Po obiedzie odbył się mecz siatkówki między reprezentacją nauczycieli i uczniów. Tym razem górą byli uczniowie.

 

 

 
        W dniach 22-29 listopada nasi uczniowie wraz z uczniami z Flatow Oberschule z Berlina wzięli udział w wymianie międzynarodowej podczas, której pracowali nad dwujęzycznym projektem, którego tematyka dotyczyła historii miasta Gdańsk. Podczas wymiany uczniowie zwiedzali nie tylko Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski, Kościół Mariacki i Centrum Solidarności w Gdańsku, ale również Frombork - miasto astronoma Kopernika i zapoznali się z historią Elbląga oraz regionu. Podsumowanie projektu nastąpiło w czwartek w siedzibie Starostwa Powiatowego. Projekt finansowany był z programu Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania z Krakowa, które jest filią fundacji Polsko- Niemiecka Wymiana Młodzieży. Z niecierpliwością czekamy na wiosenną rewizytę w Berlinie.

 

 

 
       
 
 
 
        28 listopada w naszej szkole odbył się wieczór pieśni patriotycznych pt. "Wojenko, wojenko...". Pomysłodawczynią była p. Izabela Galicka, a wieczór fantastycznie poprowadziła p. Nina Dziwniel-Stępka. 
Dziękujemy wszystkim za wspólne rodzinne śpiewanie. 
 

 

 

 
            Z radością informujemy o dwóch wydarzeniach w ramach działań projektu Erasmus+ Edukacja Szkolna, który realizowany jest w naszej szkole:
1. Od nowego semestru do naszej szkoły będzie uczęszczać pięcioro uczniów z zagranicy: Mira Aszodi i Balint Kernya z Wegier oraz Neus Massegur, Bernat Junca i Dario Garcia z Hiszpanii. Będą przypisani do klas 1m i hm, ale także będą realizować swój własny program nauczania i rozkład zajęć. Mamy nadzieję, że wszyscy przyczynią się do tego, by ich pobyt w naszej szkole był niezapomniany! Już teraz serdecznie ich witamy i życzymy powodzenia!
2. Także od II - go semestru dwoje naszych uczniów: Klara Bielawska (1 LO hm) i Tomasz Niedziałek (1 LO m) rozpocznie dwumiesięczna naukę w szkole na Węgrzech. Klara i Tomek przeszli proces rekrutacji i czeka ich wspaniała przygoda uczenia się w szkole za granicą. Trzymamy za nich kciuki, życzymy powodzenia i mamy nadzieję na częste relacje z pobytu na Węgrzech! A w kwietniu witamy z powrotem i mamy nadzieję na mnóstwo inspirujących informacji.
 

Copyright © 2021 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.