Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
19.06 - "Msza św. wspólnoty szkolnej, Rocznica I Komunii św."

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 
     
 
         Ponad 50-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami uczestniczyła w weekend 12-14.10.2018r. w Krakowie w corocznym Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej. To już 18. SMP zgromadziło młodzież nie tylko z całej, pijarskiej Polski (z Bolszewa, Poznania, Warszawy, Łowicza, Bolesławca, Jeleniej Góry, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Łapsz Niżnych i oczywiście z Elbląga) ale również z Białorusi, Czech i Węgier. W Krakowie tym razem zebrało się około 650 młodych, by wspólnie modlić się, poznawać, uczyć patriotyzmu, bawić, rozmawiać o ważnych tematach.
 
18.SMP miało 3 główne filary: jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, synod biskupów dotyczący młodzieży i powołania oraz pełnoletność SMP. W pierwszy, niepodległościowy filar wydarzenia młodzi włączyli się odnajdując w swoich lokalnych środowiskach wielkich ludzi, którzy oddawali kawałek swego życia za Ojczyznę, przeprowadzali z nimi wywiad i prezentowali go swoim rówieśnikom. Innym sposobem wspólnego przeżywania tej rocznicy było nawiedzenie grobów wielkich Polaków na cmentarzu Rakowickim, czy zwiedzenie ważnych dla naszego narodu miejsc.Temat synodu wybrzmiał przede wszystkim w sobotnie przedpołudnie, gdy wysłuchaliśmy najpierw konferencji o. Piotra o poszukiwaniu Kościoła – wspólnoty, a potem świadectw o. Jacka, o. Lehela, Kasi i Tomka, którzy jako reprezentanci Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów uczestniczyli w Pijarskim Synodzie Młodych dla Europy, odbywającym się w wakacje w Salamance. Zwieńczeniem tego etapu była praca w grupach lokalnych, gdzie młodzi ukonkretnili przesłania od pijarów i od dorosłych z Polskiego Synodu Pijarskiego z Warszawy z maja 2018r.
Ostatnim elementem spotkania było świętowanie pełnoletności SMP, co porwało wszystkich do wspólnego śpiewu, a potem tańca. I tak przez cały wieczór sobotni młodzi niemal bez ustanku szaleli w holu budynku pijarskiego LO do dobrze sobie znanych rytmów tańców pijarskich.
SMP to jednak też co roku czas pięknej, pogłębionej refleksji duchowej i modlitwy. Możliwość przeżycia spowiedzi poprzedzonej konferencją, a także niezwykle piękną adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę wstawienniczą oraz dwie wspólne Msze święte. Dodatkowo nasza elbląska grupa miała okazję nawiedzić opactwo ojców cystersów w Mogile, tamtejsze Sanktuarium Krzyża Świętego, zwiedzić część klasztoru i renesansową bibliotekę, niedostępną dla zwykłych turystów.To był piękny czas, gdy radość i skupienie przenikały się ze sobą, gdy nowe i stare przyjaźnie otwierały szeroko oczy i ramiona, gdy odległości związane z zamieszkaniem zmniejszały się do tych w sercach, gdzie było łatwo spotkać Boga w drugim człowieku. Ten czas naładował nas do działania w elbląskim klimacie na wiele kolejnych tygodni!

 

 

 

 

 

Copyright © 2022 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.