Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
19.06 - "Msza św. wspólnoty szkolnej, Rocznica I Komunii św."

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 
 
        Prawie 50 osób: nauczycieli, rodziców i uczniów rozpoczęło pierwszą niedzielę roku szkolnego od wczesnej pobudki, bo już o godz. 6 zebrali się pod szkołą i wyruszyli do Warszawy, by razem z innymi grupami, które przyjechały z Krakowa, Katowic, Poznania i Łowicza oraz goszczącą wszystkich wspólnotą parafialno-szkolną z Warszawy i Stowarzyszeniem Parafiada przeżyć Ogólnopolską Inaugurację Roku Szkolnego 2018/2019 i rozpocząć VIII Tydzień Wychowania pod hasłem „W poszukiwaniu drogi”.
   Z racji przypadającej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości XV Forum Edukacyjne, zorganizowane w ramach Inauguracji, poświęcone było nauczaniu historii Ojczyzny. „Historia poza historią” to pomysł, by treści umacniające tożsamość Polaków oraz powiększające skarbiec wartości serca młodych ludzi przekazywać – bo czemu by nie! – na lekcjach matematyki, chemii, biologii czy wf-u! O takim właśnie sposobie bycia nauczycielem ze swej osobistej praktyki opowiadał z ogromną pasją p. Radosław Łosiewicz, nauczyciel wf-u ze Szczecina. o. Wojciech Wojda SchP z Rzeszowa przybliżył temat wychowania patriotycznego w historii szkół pijarskich, a p. Małgorzata Jędruch-Włodarczyk ze Stowarzyszenia Parafiada z Warszawy zaprezentowała grę historyczną „Wyścig Niepodległości”. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu mogła od razu wypróbować tę grę bawiąc się w nią z animatorami, a każda z reprezentacji szkół 
otrzymała na własność jej kilka kompletów.
   O godz. 13 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem ks. kan. dr Marka Przybylskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej. Obecny był także ojciec Józef Matras SchP - prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Całość wydarzenia uwieńczył wspólny obiad. Tak posileni duchowo, ideowo oraz na ciele, w dobrym humorze wszyscy wrócili do swoich rodzinnych miast, by swoim wspólnotom szkolnym przywieźć błogosławieństwo na każdy dzień pracy.
fot. Paulina Duszyńska

 

Copyright © 2022 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.