Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
15.10 Msza św. szkolna 23 SMP Kraków

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 
 
        
 
          Zapraszamy wszystkich chętnych na Mszę świętą wspólnoty szkolnej w niedzielę 17 września  o godz. 17.00 w kościele św. Floriana. Podczas Eucharystii uczniowie klasy I SP i kl. I LO złożą uroczyste ślubowanie i zostaną oficjalnie przyjęci do społeczności szkoły.
 
 
        W związku z obchodami święta Aniołów Stróżów, które przypada w dniu 02.10.2017 r.Grupa Charytatywna ogłasza 2 konkursy: Konkurs plastyczny – dla klas I-III oraz Konkurs na „anielską piosenkę” – dla klas IV-VI.
Konkurs plastyczny - Każdy uczeń może wykonać pracę plastyczną pt. „Mój Anioł Stróż”. Technika i format są dowolne. Wykonane prace należy złożyć w gabinecie pedagoga szkolnego w dniu 02.10.2017 r. (poniedziałek) na długiej przerwie o godz. 10:35-10:50.

Czytaj więcej...

 
 
KONKURS PLASTYCZNY PT. „Mój Anioł Stróż” – klasy I-III
I m-ce Julia Szczepańska kl. I, Wojciech Jakubowski kl. III
II m-ce Maria Pelc kl. I, Paulina Piróg kl. II
III m-ce Miłosz Bielecki kl. III, Wiktoria Wiśniewska kl. III
WYRÓŻNIENIA:
1. Michał Urbaniak kl. I
2. Hanna Piskunowicz kl. II
3. Aleksander Rodziewicz kl. I
4. Krzysztof Jankowiak kl. I
KONKURS PIOSENKI „ANIELSKIEJ”
I miejsce kl. V z piosenką pt. „Tobie chór Aniołów śpiewa”
 
 
 
 
    W ramach współpracy z przedszkolami w roku szkolnym 2017/18, 29 września.odbyło się I-sze spotkanie integracyjne uczniów klasy III SP z dziećmi sześcioletnimi z Przedszkola nr 26 wraz z wychowawcami. Zajęcia rozpoczęły się od grupowego powitania przez wychowawczynię p. Marysię i wspólnej zabawy " Zaklaszczmy w ręce". Następnie dzieci pięknie odpowiadały na pytania dotyczące jesieni. W dalszej części spotkania wspólnie wykonały pracę plastyczną - jesienną sowę. Na zakończenie zaśpiewały i zatańczyły do piosenki "Orzeszki". Wszystkie dzieci miło i przyjemnie spędziły czas, który na długo pozostanie w ich pamięci.
 
 
   
W nocy 12 października z czwartku na piątek grupa młodzieży III klasy gimnazjum, liceum i absolwentów, pod opieką p. Ali J., p. Agnieszki B. i o. Darka, udała się do Krakowa na kolejne już 17. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, którego myślą przewodnią było CoMuDasz. Piątkowy spacer po mieście Kraka, spotkania ze znajomymi i wspaniała prezentacja naszej grupy rozpoczęły udaną przygodę w duchu kalasantyńskim - www.youtube.com
Konferencje, wspólne posiłki, perfekcyjnie przygotowana zabawa, modlitwa, adoracja, spacer szlakiem krakowskich świątyń, nocne rozmowy, przyjacielskie spotkania, nowe znajomości wypełniały obficie zaplanowany czas. 
Wszystko albo nic - to zachęta do radykalnej postawy i odpowiedzi na pytanie: Co Mu dasz? Pytanie, które staje przed każdym z nas.

Czytaj więcej...

 
   
     Od 20.09.2017 r. do 18.10.2017 r. trwała w naszej szkole coroczna akcja charytatywna pt. „Mam i Tobie dam – cz.1”, czyli zbiórka przyborów szkolnych i artykułów papierniczych dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. W tym roku również, jak od wielu lat, zebrane materiały trafią do dzieci uczących się obecnie w Publicznej Szkole Podstawowej im. Państwowej Straży Pożarnej w Nowakowie.
Grupa Charytatywna przygotowała i wręczyła słodką nagrodę dwóm klasom, które zebrały najwięcej przyborów szkolnych: klasie III SP i III „b” gim.
Serdecznie dziękujemy, za każdy dar, wszystkim osobom, które wzięły udział w tegorocznej zbiórce.
 

Czytaj więcej...

 
   
    10 października uczniowie klasy 2 SP wraz z paniami wybrali się do Bażantarni, gdzie spędzili aktywnie czas w parku linowym. Dzieci zostały wyposażone w profesjonalny sprzęt asekuracyjny, następnie przeszły szkolenie, podczas którego pani instruktor tłumaczyła zasady posługiwania się tym sprzętem oraz pokazywała, jak prawidłowo pokonać przeszkody. Wszyscy świetnie się bawili pokonując kolejne etapy trasy. Okazało się, że to niesamowita przygoda i szansa na zmierzenie się ze swoimi słabościami. Pobyt w parku linowym dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń, które na długo pozostaną w ich  pamięci.
    11 października klasa 2 brała udział w zajęciach plastycznych , w nauce składania kartek techniką origami. Dzieci wykonały pracę plastyczną pt. "Paleta barw". Celem zajęć było kształtowanie i rozwijanie umiejętności artystycznych u dzieci.
     Pod koniec października drugoklasiści z wielką przyjemnością gościli przedszkolaków z Przedszkola Katolickiego Dorotka. W trakcie spotkania bawiono się się przy muzyce i dzieci wykonały pracę plastyczną "Strach na wróble". Były to zajęcia adaptacyjno-integracyjne.

 

Czytaj więcej...

 
   
    W październiku w Szkole Podstawowej miał miejsce konkurs na najciekawszy różaniec. Mottem konkursu były słowa  Papieża - Polaka św. Jan Pawła II – „Różaniec - to skarb, który trzeba odkryć”. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w Konkursie i gratulujemy wspaniałych pomysłów i dzieł, które wykonali. Podziękowania także dla Rodziców za pomoc dzieciom młodszym. Nagrody i wyróżnienia zostały rozdane we wtorek 31 października br. 
Wszystkim uczestnikom życzymy, aby sam konkurs, a przede wszystkim udział w nabożeństwach różańcowych zaowocował w codziennym życiu umiłowaniem oraz częstym i gorliwym odmawianiem modlitwy różańcowej. Nad całością konkursu pieczę sprawowali p. Katarzyna Ławrynowicz i o. Stanisław.
 

 

 

 
 
         We wtorek 31.10.2017r. na korytarzach i w klasach naszej szkoły  pojawili się świeci. Po raz kolejny pokazaliśmy,
 jak dobro może być radosne i piękne. Bractwo Szkól Pobożnych działające w ZSP w Elblągu po raz kolejny 
zorganizowało Bal Wszystkich Świętych. W takt pijarskich tańców i pląsów wesoło podskakiwali  święci i błogosławieni, dobrze znani starszym i młodszym uczniom, a Ci potrafili wskazać zalety osób, za które się przebrali oraz opowiedzieć różne fakty z ich życia. Wiadomo, że ducha kształtuje także rywalizacja sportowa i wiedza. Tego dnia nie zabrakło konkurencji sprawnościowych – dlatego święci z poświęceniem gimnastykowali się pod trzonkiem miotły, a potem w zespołach klasowych zabłysnęli wiedzą przy rozwiązywaniu krzyżówek, rebusów i quizów. Klasy  I – III SP wykazały się bardzo wyrównanym poziomem swoich informacji o życiu i działalności św. Faustyna Migueza , tak jak i młodzież klas: VI i VII, natomiast wśród klas IV – V najlepsza była klasa piąta. Święty Faustyn to pijar kanonizowany przez Ojca Franciszka I w dniu 15 października 2017r.

Czytaj więcej...

 
 
     Dnia 8 listopada w Centrum Handlowym Ogrody uczniowie klasy pierwszej liceum i drugiej gimnazjum wzięli udział w wydarzeniu poświęconemu zachęcaniu mieszkańców Elbląga do czytania książek. Na miejsce przyszło ponad piętnaścioro uczestników. Przebrani za bohaterów książek, jeżdżąc na rolkach i rowerach, uczniowie rozdawali zapakowane w szary papier książki przypadkowym osobom spotkanym po drodze. Reakcje odbiorców były przeróżne. Niektórzy z ciekawością wypytywali się, o wydarzenie, inni zwyczajnie brali upominki i odchodzili bez słowa. Znaleźli się też tacy, którzy nie chcieli ich wziąć w ogóle.   
 
 
 

 

 
 
                Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!
W dniach 27.11.2017 r. – 05.01.2018 r., w naszej szkole, trwać będzie druga część corocznej akcji charytatywnej – ,,Mam i Tobie dam”. W tych dniach będziemy zbierać odzież dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowakowie oraz dla ich rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Piękne, czyściutkie lub nowe ubrania (spodnie, spódnice, bluzki, kurtki, rękawiczki, czapki, koszulki, bluzy, buty itp.) należy przynosić na dyżurkę szkolną. Wszystkim, którzy przyłączą się do tego dzieła, dziękuje z całego serca Grupa Charytatywna ZSP.
 

 

Czytaj więcej...

2017 12 m roraty

Uwaga!!! Prosimy o zaglądanie do kalendarium na szkolnej stronie i śledzenie zmian godzin rozpoczęcia Rorat

(np. 6 grudnia)

Czytaj więcej...

 
          Czym jest samotność? Skąd się bierze? Jakie niesie ze sobą skutki? Czy sam to ość…?
W tym roku zespół teatralny SOME przygotował na Ogólnopolski Przegląd Teatrów w Łowiczu spektakl o intrygującym 
tytule „SAMo-TnO-OŚĆ”.  Skąd taki pomysł? Chcieliśmy, aby jeszcze przed obejrzeniem efektów naszej pracy, pojawiły się 
w głowach odbiorców pytania, wątpliwości    i …. ciekawość. W piętnastominutowej pantomimie opowiadamy historię o nas 
samych, o ludziach, o świecie i o samotności. Samotności, która jest wokół nas, która dotyka każdego, która jest w nas…
Czy nam się udało…? Mamy nadzieję, że tak.
„SAMo- TnO-OŚĆ”

Czytaj więcej...

 
   
    W dniu 28 listopada obchodziliśmy uroczyście w naszej szkole Dzień Opieki czyli Patrocinium. Dzień wyjątkowy dla wspólnot pijarskich, a dla nas w tym roku szczególnie, gdyż mogliśmy gościć u siebie o. Józefa Matrasa - prowincjała polskiej prowincji zakonu. Patrocinium obfitowało w wiele wydarzeń, Rano odbyła się Msza św. pod przewodnictwem o. Józefa, każda klasa przygotowała i wspólnie spożyła odświętne śniadanie, grupa teatralna SOME przedstawiła spektakl o samotności we współczesnym świecie, a na koniec w holu naszej szkoły został odsłonięty i poświęcony tryptyk przedstawiający m.in. patronów szkoły.
 
    Korzystając z obecności naszego gościa, zadaliśmy mu kilka pytań, na które z chęcią :) odpowiedział i niniejszym publikujemy na naszej stronie  mini-wywiad z ojcem prowincjałem:
1.  Czy mógłby Ojciec powiedzieć skąd pochodzi - jaka jest rodzinna miejscowość Ojca?(i parę słów o tej miejscowości :) )
Mieszkańcy miejscowości, z której pochodzę, często zadają tego rodzaju zagadkę: Jakie są trzy miejscowości najsłynniejsze na świecie, których nazwy zaczynają się na „Las"? Odpowiedź brzmi: Las Vegas, Las Palmas i... Laskowa :) Tak właśnie nazywa się miejscowość, z której pochodzę: Laskowa –malownicza miejscowość położona w Beskidzie Wyspowym.

Czytaj więcej...

 
 
                                                                 8 grudnia

       Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

 12.00 – 13.00 Godzina Łaski

                                   Zapraszamy do modlitwy 

Czytaj więcej...

 
 
               Już po raz dwudziesty  Zespół Szkół Pijarskich im. Św. Mikołaja w Elblągu brał udział pod koniec listopada w  wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołą partnerską Flatow Oberschule z Berlina. Współpraca zaczęła się dla uczniów już w marcu 2007 roku, kiedy to wyjechali oni do Berlina i pracowali nad projektem dotyczącym niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył życia w średniowiecznym mieście na przykładzie miasta Gdańsk. Pracę koordynowali nauczyciele, którzy zorganizowali polsko-niemiecką wymianę – Katarzyna Kostyszyn-Radecka i Katarzyna Jussis z Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga oraz Ruediger Schwandt z Berlina. 

Czytaj więcej...

 
 
          W piątek, 15 grudnia w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu, odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów uczniom gimnazjum za wybitne wyniki w nauce oraz za szczególne osiągnięcia, między innymi za konkursy przedmiotowe. Stypendia ufundował i wręczył Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. W tym roku przyznane zostały one 198 osobom. Wśród nich znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: 
Hubert Maczuga 3a
Przemysław Kutera 3a
Maria Osuch 3a
Alicja Chmielewska 3a
Nadia Nawrocka 2a
Maria Zwierzyäska 2a
Miłosz Szczepanik 2b
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

Czytaj więcej...

 
 
            BOŻE NARODZENIE.
       Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.
       Dziecko zmienia życie i przynosi radość. Bóg tak bliski to cud.
       Niech Dzieciątko Jezus obdarzy Was błogosławieństwem i przyniesie radość, pokój i szczęście. 
 

 

 
 
           Trwa rekrutacja dla kandydatów do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej oraz chętnych do pozostałych klas. Szczegóły dotyczące dalszych etapów rekrutacji można znaleźć pod zakładką „Rekrutacja”.

 

 
    .
     Choć przed nami ferie zimowe, ojciec Stanisław myśli już o wakacjach i przygotowuje letni wyjazd pijarski.
Termin: 23.06. – 30.06. 2018 
Miejsce: Wałdowo / k. Ostródy    http://turnusy.owbajka.pl/
Cena: 650 lub 700,00 zł
Zaliczka: 150 zł - do kwietnia br
Obóz dla dzieci - uczniowie klas 2- 6 SP 
Liczba miejsc: 36
Zgłoszenia i organizacja: o. Stanisław 
Zapraszamy!!!

 

 
    .
              Poniedziałek 15 stycznia 2018 r. był w naszej szkole Dniem Chemii. Uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum oraz klasa VII i I liceum uczestniczyli w warsztatach związanych z chemią organiczną i nieorganiczną. Zajęcia odbywały się pod czujnym i dowcipnym okiem panów Łukasza Spornego i Piotra Wróblewskiego. Pasjonaci chemii przybyli z Centrum Chemii w Małej Skali Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po zajęciach warsztatowych odbył się pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych dla wszystkich uczniów szkoły. Były płomienie, dymy, huki …. Wszystkie doświadczenia wykonywali sami uczniowie i to było najfajniejsze! Według opinii młodzieży zajęcia i pokazy były: SUPER. Zapraszamy do zajrzenia na stronę internetową wspomnianego Centrum Chemii  https://www.facebook.com/centrumssc/   Do spotkania w przyszłym roku!

 

Czytaj więcej...

 
    
      
 
     Pierwszy semestr za nami i taka oto piękna "Złota Dziesiątka". Gratulujemy :) Batko Nina, Nikadon Alicja, Nieczuja – Ostrowska Maria, Gołota Weronika,  Zwierzyńska Maria, Augustynowicz Natalia, Osuch Maria, Wrzosek Jakub, 
Szczudlińska Alicja, Fonferek Piotr.

 

 
    .
     W dniach 20-24.01.2018 r. odbył się rodzinny, szkoleniowo-rekreacyjny wyjazd zimowy do Sztutowa, zorganizowany dla rodziców i dzieci uczących się w naszej szkole podstawowej i gimnazjum. Z informacji zwrotnych od uczestników, wiemy, że był to dla nich czas wspólnego wypoczynku, zabawy, integracji, zdobywania nowej wiedzy a także wymiany doświadczeń rodzicielskich. Zgodnie z planem wyjazdu, codziennie, w ośrodku lub w terenie, odbywały się zorganizowane zabawy i zajęcia tematyczne dla dzieci, prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły oraz zajęcia warsztatowe dla rodziców („Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” -ogólnopolski program opartym na idei wychowania bez porażek T. Gordona oraz metodzie A. Faber i E. Mazlish, autorek książki „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?” ).

Czytaj więcej...

 
    .
          Szanowni Rodzice i Przyjaciele Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu!  
Informujemy, że podobnie jak w latach ubiegłych istnieje możliwość przekazania 1% przy rozliczaniu rocznego podatku dochodowego. Aby przekazać 1% podatku należy wypełniając PIT w stosownej rubryce wpisać nazwę fundacji i numer pod jakim widniej w Krajowym Rejestrze Sądowym, oraz określić kwotę do przekazania. 
Serdecznie dziękujemy.
Fundacja „Krąg Przyjaciół Dziecka” im. św. Józefa Kalasancjusza – numer KRS: 0000120773 z dopiskiem „Szkoły Elbląg”. 

 

 

 
         
         Na sto dni przed najważniejszymi egzaminami maturzyści z  naszej szkoły bawili się na balu studniówkowym. Jak we wstępie podkreślili “Bal ten trwa zaledwie jedną noc” i ten właśnie wieczór był dla nich czasem odstąpienia od trosk codzienności i nauki.Wszyscy uczniowie klasy III, tworząc dziesięć par dumnie kroczyli po parkiecie, aby uświetnić polską tradycję, wykonując poloneza. Podczas tańca można było zauważyć swobodę, a nawet usłyszeć ciche chichotanie. 
       Następnie o zabranie głosu został poproszony Ojciec Dyrektor Rafał Roszer. “Bądźcie odważni, radośni, wytrwali i nie bójcie się oddać wszystkiego co macie Jezusowi”- mówił.

Czytaj więcej...

 
    .
      W ramach projektu, który realizuje nasza szkoła, oprócz zajęć z uczniami, odbyły się w ostatnim czasie szkolenia dla kadry pedagogicznej. W dniach 9.02-12.02 panie Arleta i Ala wzięły udział w XXVII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki w Poznaniu. Spotkanie to przebiegało pod hasłem: Matematyka - dodaj do ulubionych! Ponad 600 nauczycieli z całej Polski wymieniało się doświadczeniami i brało udział w bogatej gamie warsztatów, konferencji i wykładów. Nasze panie przywiozły z Poznania mnóstwo materiałów szkoleniowych, książek a także wiele ciekawych pomysłów, którymi podzielą się z uczniami i nauczycielami.

Czytaj więcej...

 
    .
       Przez krzyż
 
Przez krzyż najprościej 
Przez krzyż najmądrzej
Przez krzyż najlepiej
Przez krzyż najpiękniej
Przez krzyż najciszej
Przez krzyż najgłębiej
Przez krzyż najszerzej
Przez krzyż najwyżej 
 
 
 
            W czasie WIELKIEGO POSTU zapraszamy do szkolnej kaplicy
               na DROGĘ KRZYŻOWĄ  w PIĄTKI o godz. 14.45. 

 

 
    
     
 
 
 
         Od wielu lat w różnych regionach Polski dzieci kolędują i zbierają ofiary dla swoich rówieśników w różnych krajach świata, szczególnie dotkniętych wojną, biedą. Grupa dzieci z Pijarskiej Szkoły Podstawowej  z klasy V i III  w Elblągu w dniu 27 grudnia 2017 roku wyruszyła z małą misją - Kolędników Misyjnych włączając się z  pomocą rówieśnikom z Syrii i Libanu. Mali kolędnicy odwiedzili swoje domy , domy przyjaciół i znajomych niosąc dużo radości. Dzieciom towarzyszyły P. Edyta Sieniuć i P. Katarzyna Tajl oraz o. Stanisław. Dziękujemy wszystkim gospodarzom za gościnę i złożoną ofiarę na rzecz dzieci w Syrii i Libanie.

Czytaj więcej...

 
    
       Papież Franciszek zapowiedział Synod Kościoła poświęcony tematowi: „Młodzież, Wiara i Rozeznanie Powołania”. Z tego powodu Generał Zakonu Pijarów o. Pedro Aguado Cuesta zaprosił wszystkie wspólnoty pijarskie do włączenia się w to dzieło. Każda prowincja przeżywa synod na dwóch etapach: lokalnym i prowincjalnym. Etap lokalny zakłada organizację wydarzeń synodalnych podczas których wraz z młodzieżą nauczyciele, rodzice i pijarzy wsłuchają się w głos Ducha Świętego, który mówi do Kościoła. 
     O tym czym jest Synod, kto go zwołał i dlaczego Zakon Szkół Pobożnych włącza się w to dzieło i zaprasza także Ciebie, dowiesz się z niżej podanych źródeł:
 
    .
   
     Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że w roku szkolnym 2018/2019 planujemy w naszej szkole otworzyć oddział przedszkolny, tzw.zerówkę.
                               
                                 Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły.
 
 
 
 
 kwestionariusz - tutaj
 
    .
   
   Dwie uczennice naszej szkoły: Julia Ganon i Alicja Chmielewska wzięły udział w konkursie recytatorskim "Czytamy Herberta" zorganizowanym przez III LO w Elblągu we współpracy z Telewizją Truso. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie sylwetki i twórczości poety- Zbigniewa Herberta, uwrażliwienie na piękno poezji i kształcenie umiejętności recytacji. Nagrodą dla dziesięciu laureatów konkursu był udział w nagraniu programu telewizyjnego, który TV Truso zrealizuje w czytelni III LO, a następnie wyemituje w cyklu poświęconym poecie.
   Obydwie uczennice naszej szkoły odniosły zwycięstwo i wezmą udział w nagraniu tego programu. Gratulujemy!
 
    .
   
 
   Jeśli masz 16-30 lat, jesteś związany ze środowiskiem pijarskim i nie możesz bezpośrednio zaangażować się w pracę Synodu szkolnego, a chciałbyś podzielić się z nami swoimi uwagami, zapraszamy do wypełnienia ankiety. Ankieta jest całkowicie anonimowa, jej wypełnienie zajmuje niecałe 20 minut. Kwestionariusz będzie dostępny do 31 marca. link
 
 
    .
            Wczoraj 14 marca w naszej szkole odbył się dzień otwarty. Naszymi gośćmi byli rodzice,
którzy myślą o edukacji swoich dzieci. Odwiedzające nas dzieci miały możliwość uczestniczenia
w różnych zajęciach i poznawania szkoły. Wędrówkę małych gości wyznaczała mapa. Trzymając się wyznaczonej trasy, dzieci podążały na spotkanie z robotami, sprawdzały swoją sprawność fizyczną, poznawały magiczny świat fizyki, chemii, rysowały, wykonywały kartki świąteczne, gościły w szkockiej kawiarence oraz uczestniczyły w wielu innych zajęciach przygotowanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Rodzice w tym czasie mieli możliwość rozmowy z nauczycielami, a także spotkania z dyrekcją
O wczorajszym wydarzeniu napisał także Gość Elbląski.

Czytaj więcej...

 
        13 marca,  w ramach projektu „Inwestujemy w przyszłość”, uczniowie klas I-III SP uczestniczyli w zajęciach w Centrum Hewelianum w Gdańsku. Podczas barwnego pokazu dowiedzieli się na czym polega praca chemika, czy bywa niebezpieczna i czy w laboratorium może być kolorowo? Dzieci dowiedziały się również, ile mamy stanów skupienia wody i czym właściwie one się różnią? Jaka jest różnica pomiędzy parowaniem a wrzeniem? Na zajęciach wykonały kilka eksperymentów z użyciem suchego lodu. Zwiedzili interaktywne wystawy:  „Dookoła Świata” i „ Z energią”. Na kilkudziesięciu stanowiskach uczniowie obserwowali, doświadczali, a także wywoływali różnorodne zjawiska. W 80 minut odbyli magiczną podróż przez wszystkie kontynenty. Uczniowie z wyjazdu wynieśli pozytywne wrażenia i przekonali się, iż nauka może być ciekawa, a wręcz pasjonująca.

Czytaj więcej...

 
      Pierwszy dzień wiosny przyniósł radosne informacje o Laureatach i Finalistach. Dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom szczerze gratulujemy.
Szkoła Podstawowa:
Język polski:
1. Cyrklewicz Szymon – kl. VI – finalista 
2. Mancewicz Magdalena – kl . VI – finalistka
3. Nikadon Alicja - kl . VI – finalistka
Język angielski:
1. Jacheć Maciej – kl. VI – finalista 
2. Materek Maksymilian – kl. V – finalista
3. Tchórzewski Jeremi – kl. VII – finalista 
Historia:
1. Wach Maksymilian – kl. VII – finalista 
2. Wierzbicki Grzegorz – kl. VI – Laureat

Czytaj więcej...

 
      W dniu 23 marca klasy IV i V SP wraz z p. Kasią, p. Laurą, p. Alą i o. Stanisławem wyjechały w ramach zajęć projektowych do Gdańska, do gdańskiego centrum nauki - Hewelianum. Dzieci zwiedziły dwupoziomową wystawę pt. "Z energią!". Świat fizyki, matematyki, energii odnawialnej zawładnął zwiedzającymi na tyle, że wydawało się, iż napełnione ich energią pomieszczenia nie wytrzymają. Ale nie na darmo centrum mieści się w starym forcie. Drugim punktem programu był udział w warsztatach "Szybkie zmiany". Topnienie, parowanie, sublimacja
 
     
                 Sprawozdanie z wyjazdu do Warszawy ucznia klasy III gimnazjum:
"Dnia 8.03.2018 o godzinie 6:15 klasy trzecie Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu wyjechały na wycieczkę do stolicy naszego  państwa. Pierwszego dnia zaraz po przyjeździe zwiedzaliśmy  Sejm i Senat. Pani przewodnik najpierw opowiedziała nam, co znajduje się w obrębie dwóch najważniejszych budynków w państwie, opowiedziała o pracy posłów i senatorów  po czym zaprowadziła nas na Sejmową Salę Posiedzeń. Następnym punktem wycieczki była siedziba TVP. Dowiedzieliśmy się tam o wielu rzeczach, o których nie ma pojęcia zwykły telewidz, przewodnik oprowadził nas po najważniejszych punktach budynku, pokazał nam jak wyglądają studia nagrań - między innymi widzieliśmy studio Pytania na Śniadanie. Zaraz po opuszczeniu telewizji, pojechaliśmy autokarem w stronę Warszawskich Łazienek - tam  odbyliśmy spacer po parku przy okazji podziwiając piękne budynki, które się tam znajdują. Podczas spaceru ciekawe historie opowiadał nam nasz pilot Pan Mirek. Po tym spacerze udaliśmy się do ośrodka, w którym mieliśmy nocleg. Tam zostały nam przydzielone pokoje, a zaraz po tym zeszliśmy na obiadokolację. Ostatnim punktem pierwszego dnia było wieczorne wyjście do sklepu.

Czytaj więcej...

 
      
 
     
     Uczeń klasy III liceum, Jacek Brykalski, zdobył tytuł laureata XXII Konkursu Chemicznego Wygraj Indeks Politechniki Gdańskiej. Jakub Alchimowicz, uczeń drugiej klasy LO, został finalistą tego Konkursu. Jackowi, Jakubowi oraz przygotowującej ich do konkursu p. Ewie Bożek serdecznie gratulujemy.
 
 
 
      
 
     
     Alicja Szczudlińska, uczennica klasy III liceum, zdobyła tytuł finalistki Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Ali, rodzicom oraz przygotowującej ją do konkursu p. Izabeli Zwierzyńskiej serdecznie gratulujemy.
 
 
 
     
 
     
      W dniach 12-13 kwietnia uczniowie, biorący udział w projekcie Inwestujemy w przyszłość, wraz z opiekunami wzięli udział w zajęciach na Politechnice Warszawskiej oraz w Centrum Nauki Kopernik. W czwartek wysłuchali wykładu "How to Tell the Ducks from the Rabbits Mathematics of Visual Illusions". Odczyt wygłosił profesor Ian Stewart, wybitny brytyjski matematyk, znany na całym świecie popularyzator nauki. W piątek dr Paweł Rzążewski przy wsparciu p. Karoliny Okrasy poprowadził wykład i warsztaty dotyczące teorii grafów.

Czytaj więcej...

 
     
    W dniach 20-22 kwietnia 2018 roku w Łowiczu po raz kolejny odbył się Ogólnopolski Przegląd Scholi Pijarskich. W tym roku tematem przewodnim była postać, nowego, świętego pijara o. Faustyna Miguez. W tegorocznym Przeglądzie uczestniczyło 350 osób. Do Łowicza przyjechały grupy z różnych zakątków Polski: z Bolszewa, Elbląga, Jeleniej Góry - Cieplic, Bolesławca, Krakowa (z dwóch parafii), z Rzeszowa, Katowic oraz uczestniczyła miejscowa schola dziecięca Królowej Pokoju. Ta różnorodność stworzyła wspaniały, radosny klimat w czasie przeglądu.

Czytaj więcej...

 
     
 
     W naszej szkole przez cały kwiecień przypominamy o  ZBRODNI  KATYŃSKIEJ. Dzieci i młodzież palą świeczki pod dębem poświęconym pamięci Lucjana Fluderskiego. Wyświetlamy filmy na lekcjach historii, a także modlimy się za dusze wszystkich pomordowanych.
    W kwietniu roku 1940 w leśnych dołach koło Katynia, Miednoje, Charkowa i innych miast Związku Radzieckiego pochowano ponad 21.000 oficerów Wojska Polskiego, policjantów i funkcjonariuszy Straży Więziennej, zamordowanych na rozkaz Stalina przez służby specjalne ZSRR. Dzięki Stowarzyszeniu „Parafiada” w różnych miejscach na świecie posadzono  21 857 dębów. Każdy z nich upamiętnia jednego z oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu.
 

Czytaj więcej...

 
     
    Dnia 10.04.2018 r. klasę III SP odwiedziły dzieci 6-letnie z Przedszkola nr 8. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą i śpiewem. Następnie przedszkolaki pięknie odpowiadały na pytania dotyczące wiosny. W dalszej części dzieci zostały podzielone na grupy i wykonywały przy pomocy dzieci z klasy III zielone żabki.
Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele radości i wrażeń, które z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

Czytaj więcej...

 
     „Bliżej - Pełna Łączność” – warsztat  Inicjatywy Tato.Net w naszej szkole 12.05.2018 r. Inicjatywa Tato.Net zaprasza na warsztaty „Bliżej - Pełna Łączność”, czyli na ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn (http://tato.net/wydarzenia/blelblag/
      Podczas warsztatów lepiej poznasz swoje mocne i słabe strony; nauczysz się wdrażać w życie cztery podstawy dobrego ojcostwa; uzyskasz od innych ojców informację zwrotną; odkryjesz tajemnicę dobrego kontaktu z dzieckiem; poznasz praktyczne metody budowy planu działania. WarszTaty odbędą się 12.05.2018r. w sobotę, od godz. 9.00 do 18.00 w naszej szkole. Koszt udziału: dla ojców uczniów naszej szkoły = 0 zł, dla osób spoza szkoły = 120 zł. Zapisy na warsztat koordynuje pedagog ZSP – p. Izabela Galicka (kontakt: wiadomość Librus lub telefonicznie 504 248 807).

 

 
     
        W czwartek 26 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów. 
"-Musisz być najlepszy. Za wszelką cenę. Jak trzeba to po trupach. Musisz osiągnąć cel, który sobie wyznaczyłeś. On uświęca środki - usłyszeli dziś zaskoczeni maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. św. Mikołaja w Elblągu. Słowa te skierował dziś do nich, w dniu zakończenia ich edukacji w szkole średniej dyrektor tej pijarskiej placówki o. Rafał Roszer. Jednak zaraz szybko zaznaczył: - To jest filozofia, która niszczy każdego człowieka. A to co chcieliśmy wam w szkole przekazać, aby się w was zakorzeniło to jest zupełnie odwrotne myślenie. Zupełnie inna hierarchia wartości. Nie będę o niej całej mówił bo mam nadzieję, że to ziarno już wykiełkowało w waszym życiu, i będzie z niego wyrastać piękne drzewo.

Czytaj więcej...

 
     
          Pijarski Telefon Powołaniowy to kolejna inicjatywa Zakonu Szkół Pobożnych. Pod numer 512 487 512 może zadzwonić każdy, kto ma wątpliwości dotyczące życiowego powołania. Koordynatorem projektu jest o. Piotr Recki SP – duszpasterz powołań w Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. W Kościele trwa Tydzień Modlitw o Powołania.

Czytaj więcej...

 
     
         Od 27 do 30 kwietnia 2018 r. w Krakowie odbyła się 17. Parafiada Środowisk Pijarskich im. o. Józefa Jońca SP. Nasza szkolna reprezentacja zdobyła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej i jest to wielki sukces! Na wynik złożyły się m.in. 2 miejsce w konkursie wiedzy o Józefie Piłsudskim, 2 miejsce w grze terenowej, 2 i 3 miejsce w piłce koszykowej, 4 miejsce w piłce siatkowej, 4 miejsce w piłce nożnej oraz wyniki gry zespołowo-integracyjnej. Wielkie gratulacje! Już krążą myśli o kolejnej Parafiadzie ...

Czytaj więcej...

 
     
       Pod koniec kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy I, II i III Szkoły Podstawowej pod kierunkiem nauczycielek przygotowali część artystyczną. Recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia. Uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej konstytucji w Europie. Zarówno małym jak i dużym widzom pozostaną w pamięci wspaniałe kreacje aktorskie i nastrojowa scenografia, które stworzyły podniosły, chwilami wzruszający nastrój.
 
     
        Dnia 09.05.2018 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum i I LO wybrali się na obchody 73 rocznicy oswobodzenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie. Uroczystość rozpoczęło przyjęcie meldunku od dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej przez przedstawiciela Dowództwa Marynarki Wojennej komandora Kazimierza Pulkowskiego, szefa szkolenia 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Następnie odegrany został Hymn Państwowy. Kolejnym punktem było przemówienie pani Marii Kowalskiej w imieniu byłych więźniów. W dalszej części uroczystości głos zabrał pan Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof.

Czytaj więcej...

 
     
       18 kwietnia br. chętni uczniowie V klasy naszej szkoły wraz z uczniami Technikum Energetycznego Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług podjęli akcję wspólnego sadzenia drzew dla upamiętnienia 100 Rocznicy odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny pod hasłem: 100 drzew od ucznia na 100-cie odzyskania Niepodległości. Drugim celem akcji sadzenia lasu, było uświadomienie ekologicznej i gospodarczej roli drzew w naszym życiu. Drzewa znacząco wpływają na zmiany klimatu. Pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla, wpływają na czystość powietrza, ograniczają erozję gleby oraz łagodzą powodzie i susze. Las powstanie w miejscu, w którym zostały wycięte drzewa, zgodnie ze sztuką leśną.

Czytaj więcej...

Copyright © 2023 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.