Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
15.10 Msza św. szkolna 23 SMP Kraków

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 

   
   
Już po raz szesnasty  Zespół Szkół Pijarskich im. Św. Mikołaja w Elblągu brał udział w wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołą partnerską Flatow Oberschule z Berlina. Współpraca zaczęła się dla uczniów już w marcu 2007 roku, kiedy to wyjechali oni do Berlina i pracowali nad projektem dotyczącym niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył działalności firmy TT-Line na obszarze Morza Bałtyckiego. Projekt ten był realizowany w firmie TT-Line już trzeci raz. Trzy lata wcześniej uczniowie dwukrotnie zwiedzali port w Travemuende koło Lubeki, natomiast tym razem firma gościła nas na terenie Polski w Świnoujściu. Jest ona pierwszą placówką niemieckiego przewoźnika na terenie Polski. Swoją działalność rozpoczęła na terenie polskiego portu od 4 stycznia 2014 roku. Pracę koordynowali nauczyciele, którzy zorganizowali polsko-niemiecką wymianę – Katarzyna Kostyszyn-Radecka i Katarzyna Jussis z Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga oraz Rudiger Schwandt z Berlina  ze szkoły Flatow Oberschule. 
 

 

Na czas pracy nad projektem uczniowie byli podzieleni na grupy międzynarodowe, które zbierały informacje dotyczące historii firmy, ofert turystycznych dla pasażerów, form rozładunku i załadunku towarów na prom. Zwiedzili również kuchnię na promie, a po wypłynięciu w pełne morze niezapomniane wrażenie pozostawiła wizyta na mostku kapitańskim, gdzie uczniowie dowiedzieli się jak wygląda nawigacja promem i system zabezpieczający przed sztormem. Uczniowie spędzili dzień na promie w drodze do miasta Trelleborg na terenie Szwecji, a po spędzeniu nocy w dwuosobowych kajutach grupa pojechała na dalszą część projektu do Berlina.
Głównym celem pozyskania środków finansowych na zrealizowanie wymiany jest napisanie projektu. Praca została zawarta w ponad 80-stronicowym projekcie a owoce pracy zostały przedstawione na spotkaniu w Ambasadzie RP W Berlinie. Należy tu nadmienić, że adres i dane naszej szkoły będą widniały na internetowej stronie ambasady – ma to podkreślić rangę placówki, która od tak długiego czasu prowadzi wymiany z niemieckimi szkołami.  Poza tym uczestnicy zwiedzali  zabytki stolicy Niemiec  - Reichstag, salę obrad Bundestagu, Bramę Brandenburską, ulicę Unter den Linden, Alexanderplatz oraz Katedrę Berliner DOM. Dzięki wizycie w Berlinie uczniowie szlifowali język oraz nawiązali nowe przyjaźnie. Na czas pobytu w Polsce młodzież elbląska mieszkała u rodzin niemieckich, co pozwoliło na nawiązanie nowych znajomości. Współpraca polsko-niemiecka jest realizowana dzięki FUNDACJI STOWARZYSZENIE CHRZEŚCIJAŃSKICH DZIEŁ WYCHOWANIA i PROGRAMU MŁODZIEŻ POLSKO-NIEMIECKA. Przyszłość dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Niemcami zależy nie tylko od współpracy na szczeblu rządowym, ale także, a może przede wszystkim od podejmowania inicjatyw regionalnych do których zalicza się wymiana. Dlatego szkoła ma nadzieje na dalszą współpracę, której celem jest nie tylko kontakt z językiem obcym i przezwyciężanie barier językowych uczniów, ale przede wszystkim pokonanie wzajemnych uprzedzeń młodych Polaków i Niemców, wynikających z różnic kulturowych i obciążeń historycznych. Następny projekt planowany jest na jesień  2017 w Elblągu.
 

 

Copyright © 2023 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.