Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
22.01-2.02 Ferie zimowe

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 


Już w nowym roku, wróćmy jeszcze na chwilę do wydarzeń sprzed kilku tygodni.

16 grudnia naszą szkołę odwiedziła Zuzanna Gajewska, aby poprowadzić warsztaty literackie z klasą pierwszą liceum, która jest objęta patronatem Elbląskiego Stowarzyszenia Literackiego. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego przedstawienia naszego gościa. Później na kartkach uczestnicy zapisywali trzydzieści skojarzeń ze Świętami Bożego Narodzenia. Mimo, że pierwsze zadanie wydawało się dość proste, to po kilkunastu napisanych zwrotach, pomysły się skończyły i dopiero wspólnymi siłami każdy zebrał pełną listę. Drugim zadaniem było napisanie na kartce odpowiedzi na pytanie zadane przez panią Zuzannę i przekazanie arkusza osobie po prawej stronie, aż do momentu, kiedy wróci do właściciela. 


Czytaj więcej...

   

Jesteśmy najlepszym liceum ogólnokształcącym w mieście i czwartym w województwie warmińsko-mazurskim.
Portal www.perspektywy.pl opublikował Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2017.
Wykonaliśmy niezły skok.
Zapraszamy do lektury.
http://www.perspektywy.pl


 foto 06  

  

Dnia 16 i 19 stycznia 2017 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty chemiczne, połączone z pokazem ciekawych reakcji chemicznych pod kierunkiem pań: Tamary Prątnickiej i Karoliny Czekaj z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Uczniowie klas gimnazjalnych oraz I i II liceum z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach.


2017 02 07 Studniowka  

 To już niebawem, bo za niecałe 100 dni, uczniowie klasy maturalnej będą mierzyli się z jednym z najważniejszych egzaminów w swoim życiu - nie bez przyczyny niektórzy zwą go "egzaminem dojrzałości". Nim jednak to nastąpi......

Poloneza czas zacząć....
21 stycznia w przepięknej, zimowej scenerii Folwarku Żuławskiego odbyła się studniówka liceum ZSP.
Zgromadzonych gości, rodziców, grono pedagogiczne przywitali uczniowie klasy III tradycyjnym polonezem.


 

Czytaj więcej...

 2017 02 08 logoKalasancjusz  

2017 02 25 List na dzien kalasantynski

pdf
 

    Nasza Szkoła bierze udział wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6, SP nr 25 oraz Ośrodka Szklono - Wychowawczego w Kamienicy Elbląskiej w projekcie „Starszy brat”. Pierwszym etapem projektu były zajęcia dydaktyczne „Co w drzewie chrobocze” -  gimnazjaliści  pod opieką pani Iwony Iwanickiej i czujnym okiem strażnika Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej Pana Bartłomieja Bujnika brali udział w zajęciach praktycznych w SP nr 6. Pan Bartłomiej bardzo ciekawie opowiadał o życiu stawonogów w ściółce leśnej. Można było dotknąć żywych larw różnych owadów. Uczniowie rozpoznawali pospolite i egzotyczne gatunki owadów i pajęczaków. Były quizy, zagadki i konkursy oraz dużo fajnych nagród.

 

Czytaj więcej...

 

   

    Czy wiecie, co to jest short track? To jedna z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Tym sportem interesuje się coraz więcej Polaków, a jednym z ważniejszych ośrodków propagujących tę dyscyplinę jest m.in. klub z Elbląga.  Barwy Klubu Sportowego Orzeł reprezentuje nasza uczennica Kamila Stankiewicz, która uczęszcza do  drugiej klasy liceum. 

 http://www.portel.pl/sport/elblascy-shorttrackowcy-przywiezli-15-medali/96160

 

 

     W czwartkowe przedpołudnie, 23 lutego 2017 r. odbył się bal karnawałowy klas I-III SP. W tym dniu aula zamieniła się w salę balową. Uczniowie młodszych klas licznie przybyli z różnych stron świata w pięknych i pomysłowych strojach. Muzyka i tańce przeplatane były zabawnymi konkursami, w których dzieci chętnie uczestniczyły. W tym dniu nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku i po wyczerpujących tańcach na uczniów czekał słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się znakomicie! Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

Czytaj więcej...

 

     Jakiś czas temu klasy I i II SP postanowiły skorzystać z pogody sprzyjającej zimowym zabawom i wybrały się wraz z p. Marzenką, p. Marysią i p. Małgosią na kulig do miejscowości Zastawno. Na miejscu dzieci miały możliwość przejażdżki zarówno kuligiem konnym jak i przejażdżki na workach ciągniętych przez traktor. Na koniec zimowych harców zorganizowano ognisko. W menu były kiełbaski i pyszne drożdżówki. Dzień spędzony na świeżym powietrzu, dzień pełen radości, zabawy i humoru - będzie, co wspominać. To był bardzo udany wyjazd.

Czytaj więcej...

 

     Nasi uczniowie zdobyli cztery medale na Halowych Mistrzostwach Elbląga Szkół Gimnazjalnych w Lekkiej Atletyce. Brązowe medale zdobyły: Julia Gannon, kl. Ia, w pchnięciu kulą, Magda Grzanka kl. IIIb, w skoku w dal. Srebro w pchnięciu kulą wywalczył Przemek Kutera - kl. IIIa, a złoto w tej samej konkurencji zdobył Rafał Cebula, kl. IIIa.

     W sobotę, 11 marca br., odbył się Rejonowy Konkurs Matematyczny Liga Młodych Matematyków, pod patronatem Prezydenta Miasta Elbląga, pana Witolda Wróblewskiego. II miejce w tegorocznej edycji LMM zdobył uczeń klasy V  - Grzegorz Wierzbicki.


Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów. 

2017 03 16 maturzaysta  

Zbliża się egzamin dojrzałości... Z maturzystami są Rodzice, Znajomi, Duszpasterze... Także i my -- Współbracia Pijarzy -- razem z Waszymi Najbliższymi chcemy uczestniczyć w tej wielkiej radości i Was wspierać.

Proponujemy DUCHOWĄ ADOPCJĘ MATURZYSTY.

Od 4 do 26 maja ojcowie, bracia i klerycy pijarzy codziennie o godz. 15.00 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów przy ul. Dzielskiego 1 w Krakowie będą odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę do Ducha Świętego oraz modlitwę o dobre wybory w życiu i o rozeznanie powołania.

Czytaj więcej...

 
      W dniu 17. 03.2017 odbyło się spotkanie integracyjne, w którym brali udział uczniowie klasy I SP oraz dzieci pięcioletnie i sześcioletnie z przedszkola wraz z wychowawczyniami. Spotkanie rozpoczęło się grupowym powitaniem oraz odśpiewaniem piosenki religijnej "Bóg jest tu" zespołu Santa Joe. W dalszej części przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły zostali podzieleni na pięć grup. Dzieci wykonywały żabki techniką origami z wykorzystaniem kół. Grupy były mieszane. Dzieci starsze pomagały dzieciom młodszym. Każda grupa miała swojego opiekuna. Dziękujemy Paniom z przedszkola oraz młodszym koleżankom i kolegom za przybycie i miło spędzony czas..
 
     „POLA NADZIEI 2017 r. – kwesta w parafii czyli … nasi uczniowie z pomocą Elbląskiemu Hospicjum

W dniu 2 kwietnia 2017 r. uczniowie naszego Gimnazjum i Liceum przeprowadzili kwestę na rzecz pomocy Elbląskiemu Hospicjum. Po każdej z pięciu Mszy Świętych, w kościele bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu, zbierali ofiary do puszek. Parafianie bardzo hojnie odpowiedzieli na przygotowana zbiórkę. Wiele osób – dorosłych, młodzieży a nawet małych dzieci zdecydowało się wesprzeć działalność naszej elbląskiej placówki, otaczającej opieką osoby chore, będące w bardzo trudnym okresie swojego życia. Podziękowaniem dla ofiarodawców były piękne żonkile symbolizujące nadzieję.
2017 03 16 pijarplus ban  

PijarPlus - o co chodzi?
Oczywiście chodzi o modlitwę. Wierzymy, że takich będziemy mieć pijarów - kapłanów i braci zakonnych - jakich sobie wymodlimy. Dzięki modlitwie podejmowanej w różnych zakątkach naszej Ojczyzny i o różnych porach przez siedem dni w tygodniu Pan łaskawie spojrzy na Zakon Pijarów i pośle do pracy z dziećmi i młodzieżą nowych braci.

Jeżeli przemawiają do Ciebie słowa Jezusa: "proście Pana żniwa...", to zapraszamy do wspólnego działania: dołącz do modlitwy o nowe powołania do Zakonu Pijarów i raz w tygodniu poświęć chwilę swojego czasu na modlitwę.

Czytaj więcej...

 

 

WIELKOPOSTNE CZUWANIE MODLITEWNE

24 marca 2017 r. (piątek) godz. 18:00-24:00 

 „Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!” (Łk 22,42)

Serdecznie zapraszamy Uczniów gimnazjum i liceum a także chętnych Rodziców i Nauczycieli na Wielkopostne Czuwanie Modlitewne.

W programie:

18:00-21:00 – Droga Krzyżowa w Bażantarni (zbiórka przy Muszli Koncertowej)

21:00-21:30 – posiłek w szkole (herbata, kanapki)

21:30-23:15 – film pt. „Wszystko będzie dobrze”

23:15-23:40 – grupy dzielenia (praca w grupach)

23:40-24:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (kaplica szkolna)

Czytaj więcej...

 2017 03 21 plakat elblag  

     W dniu 30 marca tego roku odbył się Dzień Otwartych Drzwi w naszej szkole. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawym artykułem umieszczonym w elbląskim wydaniu Gościa Niedzielnego i przypominamy o trwającej rekrutacji. Zapraszamy:

 

"Nie ma mowy o prawdziwej szkole, o prawdziwym wychowaniu bez Ewangelii" - tak mówił o pijarskich szkołach Karol Wojtyła.

 

"Idea wychowania pijarskiego nie zawodzi już od czterech wieków. Można było się o tym przekonać, odwiedzając 30 marca Zespół Szkół im. św. Mikołaja w Elblągu. Wszyscy, którzy myślą o posłaniu swoich pociech do szkoły prowadzonej przez Zakon Ojców Pijarów, mieli szansę zobaczyć, jak ona funkcjonuje podczas dnia otwartego.

Czytaj więcej...

   

 

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 29-31 MARCA 2017 r.

 

Środa

Czwartek

Piątek

8.00 – 1 a,b i 2 a,b GIM

(nauka rekolekcyjna)

8.00 – 4,5,6 SP

(nauka rekolekcyjna)

8.00 – 1,2,3 SP

(msza św. z nauką rekolekcyjną)

9.50 – 1,2,3 SP

(nauka rekolekcyjna)

9.55 – 3 a,b GIM, LO

(nauka rekolekcyjna)

9.00 – 3 a,b GIM, LO

(nauka rekolekcyjna

i droga krzyżowa)

10.50 – 4,5,6 SP

(nauka rekolekcyjna)

10.50 – 1 a,b i 2 a,b GIM

(nauka rekolekcyjna

i droga krzyżowa)

10.50 – 4,5,6 SP

(msza św. z nauką rekolekcyjną)

11.45 – 3 a,b GIM, LO

(nauka rekolekcyjna)

11.45 – 1,2,3 SP

(nauka rekolekcyjna)

 

12.00 – 1 a,b i 2 a,b GIM

(msza św. z nauką rekolekcyjną)

 

Uczniowie uczestniczą w rekolekcjach pod opieką nauczycieli.

Rekolekcje prowadzą pijarzy z Krakowa i Poznania

– o. Piotr Recki SP i kl. Przemysław Kołacki SP.

A + M + P + I 

 

 
    Mateusz Radziszewski, uczeń kl. III LO, zdobył 3. miejsce w VII edycji Konkursu Ekonomicznego zorganizowanego przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz II LO w Elblągu. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, sprawdzał wiedzę dotyczącą współczesnych problemów funkcjonowania rynków finansowych oraz zagadnień z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii. Honorowy patronat nad konkursem objęli Prezydent Miasta Elbląga - Witold Wróblewski i prorektor Politechniki Gdańskiej - prof. Piotr Dominiak. 
Mateuszu, gorąco gratulujemy!
 
  7 kwietnia tego roku odbył się w Poznaniu 7. Bieg Jońca - jeden z największych biegów, w którym startują wszystkie pokolenia. Impreza upamiętnia o. Józefa Jońca SChP - założyciela Stowarzyszenia Parafiada. W tym wydarzeniu wielkopolskim wzięli udział także nasi uczniowie SP. Wszystkim gratulujemy wytrwałości, a Maćkowi Bednarczukowi i Karolowi Jakubowskiemu z kl. IV wspaniałych miejsc w swojej kategorii wiekowej.
 
    W dniu 08.04. 2017 (sobota) reprezentacja liceum chłopców z Zespołu Szkół Pijarskich wzięła udział w turnieju piłki koszykowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. Nasza szkoła została zaproszona i zgłoszona do turnieju, który odbywał się w ramach Drzwi Otwartych w dniach 07-08 kwietnia 2017 roku, które miały miejsce w Zespole Szkół Mechanicznych. W zawodach oprócz naszej reprezentacji wzięły udział jeszcze reprezentacje ZSM (gospodarz zawodów) oraz Truso Elbląg. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym, trwały 4 kwarty (połowy) po 8 minut i były prowadzone w przyjacielskiej atmosferze i w duchu fair play. Nasz zespół należy pochwalić i wyróżnić (co uczynił na koniec dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych Mariusz Bachanek) za grę zespołową, zaangażowanie, determinację i wolę walki do końca.

Czytaj więcej...

 
     25 kwietnia (wtorek) o godz. 10.00 w naszej szkole odbędzie się uroczysty Apel Pamięci poświęcony kapitanowi Lucjanowi Fluderskiemu, który w 1940 r. został zamordowany w Charkowie przez NKWD. Jednocześnie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa oraz posadzony dąb pamięci.
 
 
Szanowni Państwo,

 

pragniemy zaprosić Państwa do pochylenia się nad propozycją udziału w ogólnopolskiej akcji „Daj włos”. Jest to akcja i jednocześnie apel fundacji Rak’n’Roll do wszystkich, którzy zmieniając fryzurę, chcieliby zrobić coś dobrego dla innych. W akcji może wziąć udział każdy: mały / duży / on / ona – każdy, kto ma min. 25 cm włosów do ścięcia. Fundacja zbiera włosy, które będą przeznaczone na peruki dla kobiet walczących z rakiem. Dzięki temu mogą one wyglądać znacznie lepiej i mieć więcej siły w drodze do zdrowia. Wszystkich Państwa zainteresowanych szczegółami organizacyjnymi tej dość nietypowej formy pomocy, zapraszamy serdecznie na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 27.04.2017 r. (czwartek) o godz. 17:10 w auli naszej szkoły.  

 

 
 

 

 
     
 
 
      Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że  w dniu 27.04.2017 (czwartek) w czasie zebrań z rodzicami (w godz. 17:00 – 19:00), na terenie naszej szkoły, odbędzie się coroczna kwesta w ramach ogólnopolskiej akcji „Pola nadziei 2017”. Nasi uczniowie/wolontariusze będą zbierać datki na rzecz Hospicjum Elbląskiego. Wszystkim darczyńcom z góry bardzo dziękujemy za okazane serce i wsparcie. 

 

 

 
    Dnia 7.04.2017 klasę 1 SP odwiedziły dzieci 6- letnie z Niepublicznego Przedszkola Katolickiego Dorotka. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem piosenki żeglarskiej "Hej, ho, żagle staw" i zabawami przy piosence. W dalszej części dzieci zostały podzielone na grupy i wykonywały przy pomocy opiekunów grup koszyczki wielkanocne w kształcie zajączka. Dekorowały je kwiatami. Przylepiały na nie baranka, kurczaka i kolorowe jajka. które samodzielnie ozdabiały. Zajęcia te dostarczyły dzieciom wielu wrażeń, które z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci. Dziękujemy Wam za odwiedziny.
 

Czytaj więcej...

 
     
 
 
       Młodzi przyrodnicy z warmińsko-mazurskich szkół spotkali się w Elblągu, by wziąć udział w Forum Młodych Ekologów. Podczas forum odbyło się podsumowanie trzech konkursów: literackiego, plastycznego i prezentacji multimedialnych, których organizatorem było Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W konkursie plastycznym pt." PERŁY ARCHITEKTURY W KRAJOBRAZIE PRZYRODNICZO - KULTUROWYM WARMII, MAZUR, POWIŚLA i ŻUŁAW" nagrodę główną zdobyła nasza uczennica Paulina Bednarczuk z klasy VI, wyróżnienia przyznano Magdalenie Piróg z klasy IV i Natalii Leonowicz z  klasy III SP.

Czytaj więcej...

 

   
   
Już po raz szesnasty  Zespół Szkół Pijarskich im. Św. Mikołaja w Elblągu brał udział w wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołą partnerską Flatow Oberschule z Berlina. Współpraca zaczęła się dla uczniów już w marcu 2007 roku, kiedy to wyjechali oni do Berlina i pracowali nad projektem dotyczącym niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył działalności firmy TT-Line na obszarze Morza Bałtyckiego. Projekt ten był realizowany w firmie TT-Line już trzeci raz. Trzy lata wcześniej uczniowie dwukrotnie zwiedzali port w Travemuende koło Lubeki, natomiast tym razem firma gościła nas na terenie Polski w Świnoujściu. Jest ona pierwszą placówką niemieckiego przewoźnika na terenie Polski. Swoją działalność rozpoczęła na terenie polskiego portu od 4 stycznia 2014 roku. Pracę koordynowali nauczyciele, którzy zorganizowali polsko-niemiecką wymianę – Katarzyna Kostyszyn-Radecka i Katarzyna Jussis z Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga oraz Rudiger Schwandt z Berlina  ze szkoły Flatow Oberschule. 
 

Czytaj więcej...

 

 
     
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
       26 kwietnia po raz kolejny w tym roku klasę pierwszą odwiedziły przedszkolaki.Tym razem były to dzieci z Przedszkola Nr 26. Wszystkie dzieci wykonały wiosenne motyle. Wspólnie spędzony czas minął w miłej i wesołej atmosferze

Czytaj więcej...

 
     
 
 
 
      W dniach 21-23 maja klasy ll-lV pod opieką p.Marzeny, p. Beaty i kleryka Łukasza uczestniczyły w lll Ogólnopolskim Przeglądzie Scholii Pijarskich. Dzieci zaprezentowały trzy piosenki. Uczestniczyły także w warsztatach śpiewu, tańca, gry na gitarze i bębnach. Ten czas w Łowiczu uczestnicy spędzili na wspólnej modlitwie, zabawach integracyjnych i smacznych posiłkach. Wszystkim się podobało i planują już wyjazd w przyszłym roku. 

Czytaj więcej...

 
     
 
 
      Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
W najbliższy czwartek (18 maja) odbędzie w naszej szkole kiermasz, na którym można będzie zakupić różnego rodzaju słodkości. Otwarcie stoiska o godz. 8:45 w sali obok świetlicy szkolnej. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu. 
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji.
 
  
     W czwartek 27.04.2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie informacyjne, dla Rodziców i Nauczycieli, dotyczące akcji „Daj włos”. Jest to akcja i jednocześnie apel Fundacji „Rak’n’Roll” do wszystkich, którzy zmieniając fryzurę, chcieliby zrobić coś dobrego dla innych. Fundacja zbiera włosy, które będą przeznaczone na peruki dla kobiet walczących z rakiem. Dzięki temu mogą one wyglądać znacznie lepiej i mieć więcej siły w drodze do zdrowia. W akcji może wziąć udział każdy: mały / duży / on / ona - każdy, kto ma min. 25 cm włosów do ścięcia.Okazało się, że uczeń naszej szkoły – Jan Kulczyński już we wrześniu ubiegłego roku obciął i podarował swoje włosy Fundacji! Ale żeby nie tak do końca „uczeń przerósł mistrza” ;-) , 29.04.2017 r. swoje włosy obcięła i przekazała Fundacji również Pani Karolina Trzoska – nauczyciel języka angielskiego naszej szkoły! 

Czytaj więcej...

 
  
    A jednak nie prawda, że wszystko co dobre szybko się kończy. Akcja „Daj włos!” cały czas trwa. Dołączyły do niej bowiem cztery kolejne osoby – Pani Katarzyna Kutera, Edyta, Julita oraz Martyna Łotach (mama, ciocia i kuzynki naszych uczniów) oraz nasza uczennica Małgorzata Wierzbicka, które ofiarowały swoje włosy osobom chorym. Dziękujemy Wam za piękny dar i jeszcze piękniejsze świadectwo otwartości na potrzeby drugiego człowieka. 
 
Dziękujemy również elbląskiemu Salonowi Fryzur Edyta Kwiatkowska Pasja, oraz Salonowi Bionda Fryzjerstwo Sylwia Kuc, które charytatywnie włączył się do akcji „Daj włos!”.
 
  
   
 
     25 maja o godz. 16.30 (przed zebraniami) odbędzie się spotkanie z policjantem dla wszystkich rodziców i nauczycieli na temat: Cyberprzestrzeń - zagrożenia. 
Prelekcję poprowadzi nadkomisarz Marek Cieślak.
 
  
   
 
     Zakończył się trzeci etap spotkań pod hasłem „Miejsca znane i nieznane w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej". Uczniowie klasy 2 A naszego gimnazjum spotkali się z kolegami zarówno młodszymi, jak i starszymi z kilku innych szkół powiatu elbląskiego i pod opieką pracownika Parku Krajobrazowego, rozpoczęli zajęcia terenowe na Ścieżce Przyrodniczo - Dydaktycznej „Bażantarnia”. Poznawali to wszystko, co w górze, nad nami, czyli podglądali i rozpoznawali podstawowe gatunki ptaków. Dość dużo czasu poświęcili na rozpoznawanie tego, co pod stopami, czyli roślin tzw. aspektu wiosennego. 

Czytaj więcej...

 
 
 
     Długo nikt ich nie zauważał…..  potem pojawiło zaciekawienie – co tam jest? ……… no i w końcu zaczęło się liczenie, kto znajdzie więcej patyczaków…….  A kiedy podrosły, wtedy zarówno dzieci ze szkoły podstawowej jak i gimnazjaliści z trzeciej klasy, pytali: „czy można je dotknąć?’’ „czy można wziąć na rękę, choć na chwilkę.!”  I tak zaczęła się przygoda z patyczakami w gabinecie biologicznym.
Dziękujemy bardzo Ojcu Dyrektorowi i Radzie Rodziców za wsparcie przy utrzymaniu szkolnej hodowli patyczaków w okresie zimowym. Żeby patyczaki doczekały wiosny, trzeba im było dostarczać świeżej bazylii, mięty i trzykrotki.

Czytaj więcej...

 
 
 
     W czwartek, 25 maja, odbyły się w naszej szkole nietypowe rozgrywki sportowe pod patronatem św. Józefa Kalasanjusza. Copa de Calasanz pomagało uczniom rozwijać się wedle hasła pijarskiego Stowarzyszenia PARAFIADA: Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało. Na pierwszej godzinie lekcyjnej w poszczególnych konkurencjach mogli wykazać się uczniowie gimnazjum, zdobywając punkty i pracując na szczególne nagrody. Trafiających piłeczką do celu, skaczących na skakance, rozwiązujących łamigłówki matematyczne lub strzelających do bramki - takich gimnazjalistów nie ogląda się na co dzień. 

Czytaj więcej...

 
 
     20 maja 2017 r. na Placu Jagiellończyka w naszym mieście odbyły się X Elbląskie Dni Recyklingu, których celem jest edukacja mieszkańców małych i dużych w zakresie zasad segregowania odpadów komunalnych. Tegoroczny festyn wzbogacony został poprzez występ artystyczny pt. Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny przygotowany przez dzieci klas II i III SP Zespołu Szkół Pijarskich pod kierunkiem p.Marii Soroki, p.Marzeny Komudy oraz p.Katarzyny Ławrynowicz.

Czytaj więcej...

 
 
     
 
     25 maja w Szkole Podstawowej nr 19 odbył się KONKURS BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM pt. "Czwartoklasiści przepisy znają i je przestrzegają". Reprezentantami naszej szkoły byli Karol Jakubowski, Maciek Bednarczuk oraz Wojciech Galiński. Chłopcy wywalczyli 5 miejsce.

Czytaj więcej...

 
 
 
     
 
     18.maja tego roku w Szkole Podstawowej nr. 4 nastąpił Finał XXI Edycji Konkursu na Selektywną Zbiórkę Surowców Wtórnych. Nasza szkoła zdobyła wyróżnienie w wysokości 800 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy sukcesywnie zbierali surowce wtórne przez cały rok.
 
 
 
    Ojciec Rafał zaprasza wszystkich chętnych do spędzenia wakacji na dwóch kołach. Trasą piękną i urokliwą -  z Kamienia Pomorskiego do Elbląga… zapewniony jest niepowtarzalny krajobraz, fajna ekipa, radosna atmosfera i możliwość pogłębienia wiary. Obóz rowerowy odbędzie się w dniach 25 czerwca - 4 lipca.
 
    
Dnia 25.05 klasa 1 SP wybrała się na Festiwal Nauki do PWSZ w Elblągu. Uczniowie wzięli udział w różnego rodzaju  warsztatach: - "Domowe laboratorium kosmetyczne" (jak w prosty i tani sposób można zrobić skuteczne kosmetyki), -"Jakie to proste- doświadczenia przyrodnicze" (dzieci wzięły udział w różnego rodzaju pokazach i dowiedziały się, że robiąc proste doświadczenia mogą być jak magik zadziwiający publiczność swoimi sztuczkami),-"Smaki Polski i Świata - laboratorium młodego odkrywcy" (na stoisku zainteresowani uczniowie podejmowali próby rozpoznania różnych produktów tylko je smakując, a w zamian otrzymywali nagrody), "Zabawy z fizyką" - (jak skonstruować samemu proste zabawki). Pierwszaki miały również okazję wziąć udział w pokazie sprzętu policyjnego i wojskowego.

Czytaj więcej...

 
 
 
         27 maja odbył się rajd rowerowy połączony z plenerem plastycznym pt."Uwolnić emocje" techniką graffiti. Trasa przebiegała z Elbląga do Tolkmicka wschodnim szlakiem Green Velo i wynosiła 25 km w jedną i drugą stronę. Miejsce imprezy znajdowało się przy restauracji Fregata nad samym Zalewem Wiślanym. W czasie pleneru  młodzież miała możliwość zapoznania się z techniką graffiti. Powstały indywidualnie prace malowane spray'em na dużych powierzchniach kartonowych oraz wspólne arcydzieło utworzone metodą przebijania rzutką balonów wypełnionych kolorowymi tuszami. Uwieńczeniem dnia było ognisko z kiełbaskami oraz  wernisaż powstałych  tam prac. 
 
Lista przyjętych w poczet uczniów klasy I SP:
1. Ekes Matylda
2. Gończewska Lena
3. Grzanka Michał
4. Jankowiak Krzysztof
5. Kaszyńska Amelia
6. Mościcka Ada
7. Pelc Maria
8. Peszyńska Julia
9. Rodziewicz Aleksander
10. Szczepańska Julia
11. Trzonek Maria
12. Urbaniak Michał
13. Wierzbicki Jan
14. Wysocka Karolina
Dla rodziców kandydatów, przyjętych w poczet uczniów, w dniu 14 czerwca 2017 r. (środa) o godz.17:00 odbędzie się zebranie informacyjne. Nieobecność na tym zebraniu bez wcześniejszego powiadomienia szkoły, oznacza rezygnację z miejsca i skreślenie z listy uczniów.
 
    Ogólnopolski Konkurs Literacki dla Młodzieży został zorganizowany z okazji Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego. Motto stanowiły słowa św. Józefa Kalasancjusza:  „Głos Boga to głos Ducha, który przychodzi, porusza serce i odchodzi”. Do elbląskiej placówki napłynęły prace z Łowicza, Warszawy, Bolesławca i Katowic. Wiersze, pełne nadziei i optymizmu opowiadania, wzruszająca kartka z pamiętnika interesowały i poruszały serca. Zdaniem członków komisji, składającej się z twórców Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego, młodzi adepci sztuki pisarskiej, mierząc się z dość trudnym tematem, wykazali się kreatywnością oraz sprawnością językową. 
   Po przeczytaniu zestawów wierszy i prac w kategorii proza jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: Grand Prix za tekst „Rzym, rok 1597” otrzymuje Julia Zatylny (godło „Czerwony Kapturek”) z Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Bolesławcu.
      W kategorii proza: I miejsce za tekst „Geta” zdobywa  Agata Bram (godło „GETA”) z Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Bolesławcu.
       Wyróżnienie za tekst „Zdążyć przed końcem” dla Ewy Lesiak (godło „Elesiak”) z Pijarskiego Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu. 
   W kategorii poezja jury postanowiło nie nagradzać żadnego zestawu tylko wyróżnić dwa teksty. Wyróżnienia otrzymują: Alicja Chmielewska (godło „Ali”) z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu za „Głos z głębi serca”. Julia Jankowska (godło „Caroline”) z ZSP w Elblągu za „Morze i może”.
      Prace konkursowe ocenił także o. Rafał Roszer, przyznając specjalną Nagrodę Dyrektora. Spośród utworów lirycznych oraz prozatorskich wybrał jeden wiersz, który napisała Marta Puławska (godło „Mar”), uczennica naszej szkoły. 
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
 
 
Wyniki ogólnopolskiego konkursu literackiego:   pdf
     
List o. Józefa Matrasa:   pdf
     
     
 
 
    W poniedziałek 5 czerwca 2017 r. dzieci klasy 3 SP, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Chrystusa do swoich serc, wraz z wychowawcą p. Beatą i o. Dawidem udały się na dziękczynną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Po przybyciu do Sanktuarium uczniowie udali się do cudownego źródełka oraz odprawili Drogę Krzyżową. O godz.12.00 wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej przez O. Dawida w intencji dzieci i ich rodzin. Dzieci dziękowały za dar Komunii Świętej i prosiły o łaskę wierności Panu Jezusowi. Po Mszy Świętej był czas na zakup pamiątek i czegoś słodkiego. Następnie wszyscy udali się na spotkanie z księdzem, który opowiedział historię Objawień Matki Bożej, trwających od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia JustynaSzafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. 
 

Czytaj więcej...

 
   Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. W dniu 31.05 klasa 1 SP obchodziła ten dzień. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały wspólnie z paniami część artystyczną w postaci inscenizacji i piosenek. Na koniec wszystkie zatańczyły na scenie utwór "Toca toca". Po wspólnym tańcu dzieci wręczyły rodzicom prezenty. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Czytaj więcej...

 
 
      Porządek uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017:
8.30 - wręczenie świadectw z wyróżnieniem i nagród,
10.00 - msza święta w kościele pw. św. Floriana,
ok. 11.00 - spotkanie klas z wychowawcami i wręczenie pozostałych świadectw.                                      
 
 
        
 
 
     Wszystkich maturzystów zapraszamy po odbiór świadectw i zaświadczeń maturalnych w dniu 30.06.2017r. (piątek) od godziny 10.00 do sekretariatu szkoły. 

Copyright © 2024 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.