Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
6.12 - Dzień Patrona 16.12. - Msza Wspólnoty Szkolnej

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 
         Przez wiele lat św. Mikołaj należał do najbardziej znanych i czczonych świętych. Jest otaczany wielką czcią przez wiernych zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. To przy jego grobie odbył się w 1098 r. zwołany przez papieża Urbana II synod, na którym szukano dróg zniesienia podziałów w chrześcijaństwie. Do dziś Mikołaj jest ukochanym świętym dzieci, kojarzonym z wymarzonymi prezentami pod choinką. Jego wspomnienie przypada według kalendarza gregoriańskiego 6 grudnia, natomiast według kalendarza juliańskiego – 19 grudnia.
       Greckie imię Mikołaj oznacza “zwycięzca ludu”. Ma ono wiele odmian: Nikolas, Niklas, Nicolo, Klaus, Mikulasz, Miklos, Nichol, Noel Baba, a dzień 6 grudnia – “Natalis S. Nicolai”: Nicolai hiemals, Niclastag, Nielsdag, Clawsdach. Mikołaj urodził się prawdopodobnie ok. 270 r. w Licji w miejscowości Patras jako jedyne dziecko zamożnego małżeństwa chrześcijańskiego. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale był też bardzo wrażliwy na ludzkie nieszczęścia.  Po śmierci rodziców dzielił się chętnie swoim majątkiem z biednymi. Gdy dowiedział się, że trzy córki ubogiego mieszkańca miasta nie mogą wyjść za mąż, gdyż ich ojca nie stać na posag, podrzucił im ukradkiem większą sumę pieniędzy. Tę przypowieść wykorzystał Dante w “Boskiej komedii”.

Czytaj więcej...

 
     Dzień 29 listopada był dla naszej elbląskiej wspólnoty okazją do świętowania Patrocinium. Każda klasa celebrowała wspólne we włoskim stylu śniadanie, integrując się przy jego przygotowaniu i spożywaniu. Licealiści otrzymali we władanie odświeżoną i odmalowaną salkę rekreacyjną, przy której remoncie dzielnie pracowała część uczniów, zobacz: https://www.facebook.com/elblagpijarzy
Był też czas na modlitwę i rozważanie w kaplicy szkolnej. Ostatnim punktem tegorocznego Patrocinium był mecz piłki siatkowej rozgrywany przez nauczycieli i uczniów. W tym roku zwycięska okazała się drużyna nauczycieli - gratulujemy.

Czytaj więcej...

 
     „ W mocy Bożego Ducha”
Adwent to świt...
Adwent to mała izba w domu cieśli, gdzie zjawił się...archanioł, którego imię Gabriel - znaczy: Zwiastujący człowieka.
Adwent to nasze życie... 
Adwent to nasza śmierć. Adwent to ostateczne przyjście Chrystusa. 
Adwent to czas. Czas dopełniania się i zbliżania, czas wzrostu i rozwoju, czas oczekiwania i tęsknoty, czas przychodzenia Tego, który jest zawsze... czas ufności i radości.
                                                                                         /  ks. Janusz St. Pasierb / 
 
                                                      Z A P R O S Z E N  I E  
     Już dziś zapraszamy Was na RORATY o godz. 7.10. do naszej szkolnej kaplicy; od 3 grudnia 2018 r. 
• Podczas tegorocznych RORAT będziemy poznawać dary i owoce Ducha Świętego. 
• Każde dziecko z klas 0 – 5 będzie otrzymywać każdego dnia zestaw kart – na każdej 3 ogniwa łańcucha do wycięcia. W ten sposób łańcuchy wykonane przez dzieci w domu mogą ozdobić choinkę na Boże Narodzenie. Po Roratach – „małe co nieco” czyli śniadanie. 
 
          W dniach 6-7 listopada 14-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły udała się do dwóch elbląskich przedszkoli (Przedszkola nr 10 przy ul. Mącznej oraz  Przedszkola Katolickiego przy ul. Bema), aby zaprezentować  program słowno - muzyczny pt. „Dumni z Polski”. Przedstawienie zostało przygotowane w ramach ogólnopolskiego projektu pt. „Szkoła dla Niepodległej” i miało na celu pokazanie pięcio- oraz sześciolatkom znaczenia Święta Odzyskania Niepodległości. By przybliżyć dzieciom historyczne fakty rozbiorów i zaborów, uczennice przebrane za państwa zaborcze kroiły pizzę symbolizującą terytorium naszej Ojczyzny, zabierały symbole narodowe i zakładały kajdany oraz czarne szaty zniewolonej Polsce. Akcja była przeplatana pieśniami patriotycznymi tamtego czasu oraz recytacją poezji ukazującej piękno i wartość Polski z perspektywy dziecka.

Czytaj więcej...

 
     W dniach 16-18 listopada Zespół Teatralny SOME oraz grupa realizatorska Warsztatów Filmowych udali się do teatralnego Łowicza, aby zaprezentować autorski spektakl pt. "SEVEN". Podczas trzech dni 8. Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Pijarskich młodzież doświadczała Boga, obcowała ze sztuką, pogłębiała więzi.
SEVEN... 
Siedem, liczba symbol - siedem dni stworzenia, siedem darów, siedem... grzechów głównych. Czy jest możliwe życie bez Boga...bez Jego Darów, Miłości? Tak... Jak ono wygląda, czym jest karłowatość duszy? W tym roku wybrzmiewa trudny temat. 
 
Zapraszamy do zapoznania się z foto i video relacjami [kliknij]. 
fot. Alicja Grzywińska & Alicja Jankowska

Czytaj więcej...

 
     
      Rok 2018 jest rokiem wyjątkowym, ponieważ przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To w 1918 roku po zakończeniu I wojny światowej nasz kraj odzyskał po 123 latach zaborów  niepodległość – tyle historii.
W całym kraju odbywały się i dalej się odbywają różnego rodzaju rocznicowe uroczystości. Podobnie i w naszej szkole, miesiąc temu został ogłoszony konkurs na najładniej przystrojoną w barwy narodowe klasę. Rozstrzygnięcie nastąpiło w czwartek 8 listopada, a wyniki Ojciec dyrektor ogłosił podczas piątkowego apelu. Również korytarze naszej szkoły na tę okoliczność zostały ozdobione przez panią Katarzynę Ławrynowicz w barwy i symbole narodowe.

Czytaj więcej...

 
     
     Dnia 29.10.2018 r. klasę I SP odwiedziły dzieci 6-letnie z Przedszkola Mały Europejczyk .Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, śpiewem wraz z improwizacją ruchową. Następnie przedszkolaki dzielnie odpowiadały na pytania dotyczące jesieni. W dalszej części zajęć dzieci zostały podzielone na grupy i wykonały przy pomocy dzieci z klasy I jesienne drzewa. Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele radości i wrażeń, które z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci. Z uśmiechem i słodkim upominkiem klasa pierwsza pożegnała swoich gości.
 

Czytaj więcej...

 
     
      Zapraszamy wszystkich chętnych na interaktywną wystawę "MATEMATYCZNY poCIĄG", która odbywać się będzie w naszej szkole w dniach 7.11-3.12.2018.
Wystawa ta jest autorskim projektem opracowanym przez gdańskie centrum nauki - Centrum Hewelianum, składającym się z 20 multimedialnych stanowisk warsztatowych, na których można tworzyć konstrukcje i rozwiązywać łamigłówki dzięki znajomości podstawowych praw matematycznych. 
         W związku z dużym zainteresowaniem wystawą prosimy o rejestrację i zgłaszanie się za pomocą formularza dostępnego pod wskazanym linkiem:  https://appoint.ly/t/arleta.pastewska
 
 
     
       W dniach 22-26 października czternaścioro uczniów klasy VI i czworo z kl. V pod opieką o. Grzegorza i p. Ali brało udział w kolejnej wymianie międzyszkolnej. Dni w Katowicach były wypełnione zwiedzaniem i poznawaniem lokalnych atrakcji. W programie wycieczki były: Palmiarnia w Gliwicach, Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Stadion Śląski w Chorzowie, Warownia Pszczyńskich Rycerzy w Pszczynie. Poza  oficjalnym programem dzieci spędzały mnóstwo czasu z rówieśnikami ze szkoły katowickiej, goszcząc w ich domach. Zawiązały się nowe i utrwaliły wcześniejsze znajomości i przyjaźnie. To był dobrze spędzony czas. 
 

Czytaj więcej...

 
     
       Jak co roku, 30 października – wtorek - zapraszamy uczniów klas 0-VI na radosne świętowanie dobra, piękna i miłości - Bal Wszystkich Świętych. Zaplanowane zostały nagrody dla klas. Uczniowie będą zdobywali punkty dla swojej klasy za przebranie, konkurs wiedzy i prezentację świętych i błogosławionych z Rodziny Kalasantyńskiej. Uczniów kl. 0-III SP zapraszamy do zabawy w szkolnym refektarzu od 8:55 do 10:30, a kl. IV-VI SP od 10:50 do 12:30.
fot. Alicja Grzywińska
 
 

Czytaj więcej...

 
     
 
         Ponad 50-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami uczestniczyła w weekend 12-14.10.2018r. w Krakowie w corocznym Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej. To już 18. SMP zgromadziło młodzież nie tylko z całej, pijarskiej Polski (z Bolszewa, Poznania, Warszawy, Łowicza, Bolesławca, Jeleniej Góry, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Łapsz Niżnych i oczywiście z Elbląga) ale również z Białorusi, Czech i Węgier. W Krakowie tym razem zebrało się około 650 młodych, by wspólnie modlić się, poznawać, uczyć patriotyzmu, bawić, rozmawiać o ważnych tematach.
 

Czytaj więcej...

 
     
       W nasze szkole w miesiącu październiku na dużej przerwie – o godz. 10.35. w holu szkoły  /przy Ikonie - Tryptyku/ dzieci i wychowawcy  modlą się wspólnie odmawiając dziesiątkę Różańca w intencji Ojczyzny. 
Każdego dnia modlimy się w intencji Polski, w myśl zasady:
Ojczyzna to… uczniowie i studenci (postać św. Stanisława Kostki)
Ojczyzna to… chorzy, cierpiący, ubodzy i bezdomni (postać bł. Hanny Chrzanowskiej)
Ojczyzna to… książka i prasa (postać św. Maksymilian)
 
Dzieci  biorą również udział  w KONKURSIE na najciekawszy i najpiękniejszy Różaniec .
Królowo Polski, módl się za nami!

Czytaj więcej...

 
     W dniach 3-7 września tego roku grupa licealistów brała udział w obozie naukowym organizowanym przy współpracy z krakowskim liceum pijarskim. Wyjazd był formą nagrody za najlepsze wyniki w nauce w roku szkolnym 2017/2018. Celem wyprawy było Trójmiasto i Półwysep Helski. Pierwszego dnia młodzież poznawała modernistyczne elementy architektury Gdyni. We wtorek zwiedzała gdańskie seminarium duchowne i wysłuchała koncertu organowego w katedrze oliwskiej Tego samego dnia odbyły się warsztaty w Muzeum Narodowym w Gdańsku i w Muzeum II Wojny Światowej. Następnego dnia licealiści wzięli udział w zajęciach w Europejskim Centrum Solidarności, a po południu przemieścili się na Hel.

Czytaj więcej...

 
     
 
 
       Dnia 17 września br. nasi uczniowie reprezentujący poczet sztandarowy szkoły uczestniczyli w uroczystości związanej z rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych, następnie zaproszeni goście przeszli na cmentarz pod Krzyż Katyński, gdzie odegrano Hymn Państwowy Rzeczpospolitej Polskiej, jak również Hymn Sybiraków. Uroczystość zakończyła się apelem pamięci, salwą honorową oraz złożeniem kwiatów. 

 

 
         W niedzielę, 16 września, podczas pierwszej w tym roku szkolnym Mszy Wspólnoty Szkolnej dzieci z zerówki i pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz młodzież z pierwszej klasy liceum złożyli swoje uczniowskie ślubowanie. Powtarzając słowa uczniowskiej roty przyrzekli dążyć do rozwoju swoich charakterów i umysłów zgodnie z Ewangelią i nauką Kościoła Katolickiego, sens życia i własne szczęście łączyć z dobrem Polski oraz pomnażać dziedzictwo szkół pijarskich przez honorowe i szlachetne postępowanie. Tym uroczystym aktem rozpoczynający swoją naukę w Zespole Szkół Pijarskich w Elblągu także duchowo podjęli się wzrastać w tożsamości ucznia pijarskiego.
Całą uroczystość uświetnił niezwykle żywy śpiew scholki szkolnej, a ministranci i lektorzy zadbali o piękną oprawę liturgiczną celebracji. Po Mszy świętej każda z klas zrobiła pamiątkowe z wychowawcą.

Czytaj więcej...

   
 
        W 100 – lecie odzyskania niepodległości modlimy się w intencji Ojczyzny.
 
Drodzy Nauczyciele i Uczniowie.
     Zapraszamy Was bardzo serdecznie na RÓŻANIEC. W miesiącu październiku na DUŻEJ PRZERWIE - godz. 10.35. w holu szkoły, przy Ikonie - Tryptyku będziemy się modlić wspólnie odmawiając  10 Różańca w intencji Ojczyzny. 
Każdego dnia modlimy się w intencji Polski, w myśl zasady:
Ojczyzna to… uczniowie i studenci (postać św. Stanisława Kostki)
Ojczyzna to… chorzy, cierpiący, ubodzy i bezdomni (postać bł. Hanny Chrzanowskiej)
Ojczyzna to… książka i prasa (postać św. Maksymilian);

Czytaj więcej...

 
 
        Prawie 50 osób: nauczycieli, rodziców i uczniów rozpoczęło pierwszą niedzielę roku szkolnego od wczesnej pobudki, bo już o godz. 6 zebrali się pod szkołą i wyruszyli do Warszawy, by razem z innymi grupami, które przyjechały z Krakowa, Katowic, Poznania i Łowicza oraz goszczącą wszystkich wspólnotą parafialno-szkolną z Warszawy i Stowarzyszeniem Parafiada przeżyć Ogólnopolską Inaugurację Roku Szkolnego 2018/2019 i rozpocząć VIII Tydzień Wychowania pod hasłem „W poszukiwaniu drogi”.

Czytaj więcej...

 
     
 
 
             W dniach od 27 do 30 sierpnia br., gdy jeszcze trwały wakacje, młodzież klasy pierwszej LO przeżywała swój obóz integracyjny w Tolkmicku - miasteczku położonym nad Zalewem Wiślanym. W towarzystwie animatorów (Ani, Karoliny, Mikołajów, Szymona i Karola), pod opieką pani Alicji i o. Grzegorza – wychowawcy, z każdą godziną budowali wspólnotę w modlitwie, zabawie, dyskusji, przy wspólnych posiłkach, w tańcu i grach.

Czytaj więcej...

Copyright © 2018 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.