Back To Top.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
16.01.2020 - zebrania semestralne

Zespół Szkół Pijarskich

im. św. Mikołaja w Elblągu

 
     
                 Sprawozdanie z wyjazdu do Warszawy ucznia klasy III gimnazjum:
"Dnia 8.03.2018 o godzinie 6:15 klasy trzecie Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu wyjechały na wycieczkę do stolicy naszego  państwa. Pierwszego dnia zaraz po przyjeździe zwiedzaliśmy  Sejm i Senat. Pani przewodnik najpierw opowiedziała nam, co znajduje się w obrębie dwóch najważniejszych budynków w państwie, opowiedziała o pracy posłów i senatorów  po czym zaprowadziła nas na Sejmową Salę Posiedzeń. Następnym punktem wycieczki była siedziba TVP. Dowiedzieliśmy się tam o wielu rzeczach, o których nie ma pojęcia zwykły telewidz, przewodnik oprowadził nas po najważniejszych punktach budynku, pokazał nam jak wyglądają studia nagrań - między innymi widzieliśmy studio Pytania na Śniadanie. Zaraz po opuszczeniu telewizji, pojechaliśmy autokarem w stronę Warszawskich Łazienek - tam  odbyliśmy spacer po parku przy okazji podziwiając piękne budynki, które się tam znajdują. Podczas spaceru ciekawe historie opowiadał nam nasz pilot Pan Mirek. Po tym spacerze udaliśmy się do ośrodka, w którym mieliśmy nocleg. Tam zostały nam przydzielone pokoje, a zaraz po tym zeszliśmy na obiadokolację. Ostatnim punktem pierwszego dnia było wieczorne wyjście do sklepu.

 

 Drugiego dnia czekało nas integracyjne spotkanie na Siekierkach z uczniami z innych szkół pijarskich w naszym kraju. Po krótkim przedstawieniu każdej szkoły odbyło się spotkanie z aktorem i reżyserem  Marcinem  Krawczykiem. Przedstawił nam po krótce aspekty swojego zawodu, następnie odbył się pokaz filmu w reżyserii tego aktora, po którym miała miejsce dyskusja. Na Siekierkach uczestniczyliśmy jeszcze w nabożeństwie  Drogi  Krzyżowej i w Eucharystii. Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie  Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnik stamtąd opowiadał o wszystkim w bardzo ciekawy sposób, tak że każdy w jakimś 

stopniu poczuł się dumny z naszego kraju. Kiedy skończyliśmy zwiedzać muzeum nadszedł czas na chwilę w Galerii Handlowej Złote Tarasy. Po tych miło spędzonych chwilach w swoim towarzystwie wróciliśmy metrem do naszego ośrodka.
Ostatniego  dnia  wycieczki mieliśmy bardzo napięty plan. W pierwszej kolejności pojechaliśmy na Cmentarz Powązkowski, gdzie widzieliśmy nagrobki wielu sławnych sportowców , polityków,  pomnik tych którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku, a także groby  walczących w Powstaniu Warszawskim. Następnym punktem tego dnia było Muzeum Narodowe. Widzieliśmy tam  piękne ekspozycje zastaw  porcelanowych, malarstwa holenderskiego, nie zabrakło też wizyty w sali, gdzie znajdował się słynny obraz Jana Matejki pt.: „Bitwa pod Grunwaldem”. Z Muzeum Narodowego udaliśmy się do dawnego Więzienia na  Pawiaku. Wystarczyła chwila, żeby wczuć się w tamte czasy i nabrać pokory oraz podziękować w myślach za to, że żyjemy teraz w wolnej Polsce. Najpierw odsłuchaliśmy nagrania przedstawiającego historię całego  terenu tego więzienia, a później w ten sam sposób zostały nam przedstawione listy pisane przez więźniów tego miejsca. W drodze powrotnej do autokaru zaszliśmy jeszcze pod Pomnik Obrońców  Getta Warszawskiego, gdzie zrobiliśmy  wspólne zdjęcie. Zaraz po tym ruszyliśmy na Warszawską Starówkę. Odwiedziliśmy takie miejsca jak plac przed dzwonem, który przynosi szczęście, czy Pomnik Małego Powstańca. Ostatnie chwilę przed wyjazdem spędziliśmy w Restauracji Literackiej na wspólnym obiedzie, po czym wyjechaliśmy w drogę powrotną do Elbląga.
Wycieczka podobała się wszystkim uczniom, uczyła patriotyzmu i pokory, skłaniała do refleksji i dawała dużo do myślenia."
Wiktoria Pichola kl. III B gim
 

Copyright © 2020 Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu Rights Reserved.